Ústavní soud zrušil části zákonů, které diskriminovaly muže

Plénum Ústavního soudu zrušilo jednu z diskriminačních podmínek pro muže, vychovávající malé děti. Na rozdíl od žen totiž museli sami informovat Českou správu sociálního zabezpečení, že se o dítě starají, jinak se jim tato doba nezapočítala do odpracovaných let. Mnoho otců pečujících o dítě ale o této povinnosti vůbec neví. Ústavní soud se ztotožnil s názorem Nejvyššího správního soudu, který na sporné ustanovení upozornil, že jde o neodůvodněnou nerovnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Nejvyšší správní soud řešil případ otce, kterému stát odmítl příslušná léta započítat do nároku na důchod. Nepožádal o to totiž do dvou let po skončení péče, vysvětluje předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Žišková. "Pečuje-li muž o dítě ve věku do 4 let, tak aby tato doba se mu započítávala jako doba účasti na důchodovém pojištění, tak navíc oproti ženě se musí k tomu v zákonem stanovené lhůtě přihlásit."

Ministerstvo práce a sociálních věcí argumentovalo obavou, aby stejný nárok neuplatňovali oba rodiče dítěte. Podle Ústavního soudu to ale neobstojí - v současnosti není problém zkontrolovat, kdo například bere rodičovský příspěvek. Systém proto stačí legislativně a organizačně doladit.

"Z těchto důvodů Ústavní soud odložil vykonatelnost svého nálezu až do 1. července 2007, což podle našeho názoru je doba dostatečně dlouhá, aby byla přijata nová, vyhovující právní úprava," doplňuje soudce zpravodaj Ústavního soudu Vojen Güttler.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme