Ústavní soud zrušil další rozhodnutí NBÚ

Národní bezpečnostní úřad pochybil při bezpečnostních prověrkách bývalého okresního státního zástupce v Hradci Králové Ivana Brože. Konstatoval to Ústavní soud. K němu podal Brož stížnost poté, co mu úřad nevydal osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi - soud toto rozhodnutí nyní zrušil. Mezitím už ale ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš Brože odvolal z funkce a ten se nyní živí jako advokát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Už loni v červenci Ústavní soud zjistil, že zákon o utajovaných skutečnostech porušuje ústavu - neúspěšný žadatel o prověrku se totiž nedozví důvody odmítnutí a jeho případ nemůže přezkoumat nezávislý orgán, například soud. To se stalo i v Brožově případě. Ústavní soud doposud vyhověl všem lidem, kteří se na něj kvůli prověrkám podle vadného zákona obrátili. Zákon se právě nyní snaží opravit poslanci.

Pro Brože prý ale dnešní vítězství příliš neznamená. "Protože jsem byl odvolán z funkce okresního státního zástupce, tady už nelze asi věc napravit." Brož podle vlastních slov tuší důvody, proč osvědčení nedostal. Rozhodně to prý ale nesouvisí s kauzou bývalého hradeckého policejního ředitele Jiřího Pozdílka, který měl mimo jiné ovlivňovat vyšetřování Brožovy dopravní nehody, údajně pod vlivem alkoholu.

Brož zatím neví, zda po ministerstvu spravedlnosti bude žádat finanční odškodnění. "Postup vůči ministerstvu si samozřejmě nechám projít hlavou, teď by bylo předčasné se jakkoli vyjadřovat."

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme