Ústavní soud zrušil novelu obchodního zákoníku

Zřejmě poprvé v historii České republiky přijala Poslanecká sněmovna zákon neústavním způsobem. Konstatovalo to dnes plénum Ústavního soudu, které na návrh 22 senátorů Čtyřkoalice zrušilo novelu obchodního zákoníku. Poslanci totiž o konečném znění zákona hlasovali loni v listopadu opakovaně, a to v rozmezí dvou týdnů. Podle ústavních soudců se ale nelze vrátit k projednávání zákona, když už byly vyhlášeny výsledky hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Důvod, kterým většina poslanců opakované hlasování zdůvodnila, je svým způsobem kuriózní: sněmovna prý tehdy přesně nevěděla, o čem hlasuje. Proti záměru zákonodárců tak byl tehdy schválen i pozměňující návrh Ivana Pilipa, zaručující menšinovým akcionářům právo na výkup akcií při privatizaci polostátních společností. To by prý ale vážně narušilo kapitálový trh a citelně snížilo příjmy státu z privatizace. Hlasování se tedy za dva týdny opakovalo.

Podle Ústavního soudu však není možné o právoplatně schváleném zákonu hlasovat znovu; jedinou možností je takový zákon novelizovat.

Ústavní soud proto k 31. březnu příštího roku tuto novelu obchodního zákoníku zrušil. Po tomto datu bude platit obchodní zákoník z roku 1991.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme