Ústavní soud zrušil novelu obchodního zákoníku

Zřejmě poprvé v historii České republiky přijala Poslanecká sněmovna zákon neústavním způsobem. Konstatovalo to dnes plénum Ústavního soudu, které na návrh 22 senátorů Čtyřkoalice zrušilo novelu obchodního zákoníku. Poslanci totiž o konečném znění zákona hlasovali loni v listopadu opakovaně, a to v rozmezí dvou týdnů. Podle ústavních soudců se ale nelze vrátit k projednávání zákona, když už byly vyhlášeny výsledky hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Důvod, kterým většina poslanců opakované hlasování zdůvodnila, je svým způsobem kuriózní: sněmovna prý tehdy přesně nevěděla, o čem hlasuje. Proti záměru zákonodárců tak byl tehdy schválen i pozměňující návrh Ivana Pilipa, zaručující menšinovým akcionářům právo na výkup akcií při privatizaci polostátních společností. To by prý ale vážně narušilo kapitálový trh a citelně snížilo příjmy státu z privatizace. Hlasování se tedy za dva týdny opakovalo.

Podle Ústavního soudu však není možné o právoplatně schváleném zákonu hlasovat znovu; jedinou možností je takový zákon novelizovat.

Ústavní soud proto k 31. březnu příštího roku tuto novelu obchodního zákoníku zrušil. Po tomto datu bude platit obchodní zákoník z roku 1991.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme