Ústavní soud zrušil obecní vyhlášku proti komunismu, fašismu a nacismu

Ústavní soud zrušil vyhlášku Červeného kostelce v Královéhradeckém kraji, která na území města zakazovala propagaci komunismu, fašismu a nacismu. Zrušení navrhlo ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Ústavní soud už dříve zrušil stejné vyhlášky řady jiných měst, vedly ho k tomu stejné důvody jako v případě Červeného Kostelce, uvedl mluvčí soudu Michal Spáčil.

"Obecně vzato obec nemůže prostřednictvím vyhlášky zasáhnout do oblasti, kterou reguluje zákon. Tady se jednalo o to, že obecní vyhláška jenom opakovala druhy trestných činů, které jsou již uvedeny v trestním zákoně. Žádný zákon neposkytuje obci zmocnění takto zasahovat do svobody projevu. To je jen v působnosti zákona."

Podobné vyhlášky zakazující extremistickou, komunistickou či rasistickou propagandu mělo v minulosti více měst. Ústavní soud již dříve zrušil rozhodnutí zastupitelstev v Hořicích, Pardubicích, Jeseníku, Náchodě, Jičíně, Nové Pace a naposledy v Litoměřicích.

Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme