Ústavní soud zrušil příkaz k loňské prohlídce v České televizi

Povolení k loňské prohlídce v České televizi bylo protiústavní. Ústavní soud zrušil rok starý soudní příkaz pro vojenskou policii. Ozbrojené komando hledalo v České televizi spis vojenské rozvědky. Policisté zabavili dokumenty a poznámky několika redaktorů, nic ale nenašli. Česká televize se proti postupu vojenské policie i soudu obrátila na Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize | Zdroj: ČTK

Jeho rozhodnutí Česká televize vítá, říká mluvčí ČT Michaela Fričová:

„Rozhodnutí Ústavního soudu vítáme. Podle našeho názoru zpřesnil hranice svobody projevu. A to s ohledem na právo chránit svůj zdroj informací. To byl i důvod, proč Česká televize ústavní stížnost podávala. Aby se do budoucna předešlo zásahům do práv nejen České televize, ale i ostatních médií.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O verdiktu Ústavního soudu mluvil na radiožurnálu Jiří Nykodým, soudce zpravodaj Ústavního soudu

„Jde o to stanovit obecné zábrany pro to, aby se podobný postup proti sdělovacím prostředkům nemohl opakovat,“ potvrdil právník ČT Martin Elger.

Příkaz k prohlídce vydal obvodní soud pro Prahu 6, ústavní soudci ho ale teď zrušili. Vojenská policie totiž měla postupovat úplně jinak, vysvětluje soudce zpravodaj Jiří Nykodým:

„Orgány činné v trestním řízení předtím, než v tomto případě nařídily příkazem prohlídku prostor České televize, nevyčerpaly všechny možnosti, které měly k dispozici, aby si opatřily dostatek informací k tomu, aby zjistily, kdo byl vlastně původcem toho, že utajovaná informace byla vyzrazena.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o rozhodnutí Ústavního soudu o policejním zásahu v budově České televize v Odpoledním Radiožurnálu

Česká televize navíc navrhla zrušit částí zákonů, které zásah umožnily. To ale Ústavní soud zamítl.

Do budovy zpravodajství České televize vtrhli příslušníci vojenské policie v březnu loňského roku proto, aby prohledali kancelář redaktora Karla Rožánka, kterou už předtím zapečetili. Hledali tam dokumenty související s bývalým šéfem vojenské zpravodajské služby Miroslava Krejčíka. Asi devítičlenná skupina mužů vtrhla do budovy zpravodajství ČT krátce před devatenáctou hodinou. Přeskočili turnikety ve vrátnici a zamířili ke kanceláři redaktora Karla Rožánka. Většina z mužů nebyla nijak označená, čtyři z nich byli v plné zbroji, v kuklách, helmách, neprůstřelných vestách, s automatickými zbraněmi. Situace se uklidnila až po příjezdu Policie České republiky.

„Není prostě dost dobře možné, nalézt takové ustanovení zákona, které by dávalo jednoznačný pokyn, jak se má v takovém případě postupovat. Myslím si, že i z laického pohledu je možné tu věc tak posoudit, že něco takového představit při existenci x různých životních variant, které se mohou vyskytnout, že by toto bylo možné vměstnat do nějakého ustanovení,“ potvrdil soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

Ústavní soud se nezabýval provedením akce v České televizi. Nepřiměřenost zásahu kritizovaly před časem i Státní zastupitelství a inspekce. Ve vojenské policii nastaly po kritizovaném zásahu personální změny. Jednotka, která jej provedla, zanikla.

Hledaný dokument policisté nenašli, zabavené věci později vrátili

Zuzana Kopuletá, Květa Moravcová, Libor Procházka, pir, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme