Ústavní soud zrušil regulace výroby a vývozu cukru

Plénum Ústavního soudu zrušilo vládní nařízení, které stanovovalo kvóty na výrobu a vývoz cukru pro některé cukrovary. Podnět podal Cukrovar Vrdy - podle něho toto vládní nařízení diskriminovalo menší a nově vznikající cukrovary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vládního rozhodnutí totiž mohly cukrovary v letech 2000 až 2001 vyrobit 380 tisíc tun této komodity pro tuzemskou spotřebu a 90 tisíc tun na export. Soud nařízení označil za protiústavní a diskriminační a potvrdil, že napadené nařízení vlády omezuje svobodné podnikání způsobem, který zákon nepředpokládá. Ředitel cukrovaru Otakar Moťka Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že kvóta pro rok 2000-2001 zvýhodňovala velké výrobce, kteří jsou zastoupeni třemi skupinami zahraničních firem, a tři české výrobce znevýhodnila tak, že musely vyrábět jen na 50 - 70 procent.

Ministr zemědělství Jan Fencl řekl Českému rozhlasu, že rozhodnutí Ústavního soudu musí respektovat, ale sám s ním nesouhlasí. Vláda podle něj věděla, že se pohybuje na hraně zákona, ale doufala, že projde, protože zavedená opatření jsou v zájmu spotřebitelů, cukrovarníků, producentů řepy i České republiky.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme