Ústavní soud zrušil změny ve stavebním spoření

Miliony lidí nepřijdou o výhodnější státní příspěvek na stavební spoření. Ústavní soud vyhověl návrhu ČSSD a zrušil některé úsporné změny. Zdůvodnil to zneužitím stavu legislativní nouze, ve kterém poslanci vládní návrh přijali. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal Ústavní soud platit ještě do konce roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud s okamžitou platností zrušil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. U dřív uzavřených smluv se maximální výše příspěvku za loňský rok měla snížit ze 4500 korun na 2250 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Více redaktor Zbyněk Zykmund

U novějších smluv, kdy stát přispívá maximálně 3000 korun, pokud klient u stavební spořitelny za rok uložil 20 tisíc korun, měl státní příspěvek klesnout na 1500 korun.

Terčem kritiky ČSSD byl nejen obsah novely a její údajná nepřípustná zpětná účinnost, ale také způsob přijetí, kdy norma prošla sněmovnou ve stavu legislativní nouze. A právě na zneužití tohoto institutu dnes Ústavní soud upozornil.

Zbytek zákona včetně snížení státní podpory z dosavadních 15 na 10 procent z uspořené částky nechal Ústavní soud platit ještě do konce roku. Snížení státní podpory jako takové není podle soudu protiústavní, a vláda tak dostala šanci díky tomuto odkladu prosadit některá úsporná opatření znovu.

„Ústavní soud chtěl nechat možnost parlamentu, aby tuto napadenou normu projednal v řádném legislativním procesu, s řádnou argumentací a s ochranou všech práv, která na půdě parlamentu mají všichni poslanci i senátoři,“ vysvětlil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Zatím není zřejmé, co se stane s penězi, které již případně stát získal kvůli mimořádné dani za rok 2010. Ústavní soud situaci jednotlivých střadatelů neřešil. Rychetský ale naznačil, že lidé, kteří kvůli dani dostali za loňský rok nižší podporu, by mohli svůj nárok uplatnit u soudu.

Kalousek: Stát přijde o šest miliard, sebrat je musí jinde

Změny ve stavebním spoření prosadila jako jedno z úsporných opatření vláda Petra Nečase (ODS). Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jejich zrušením stát letos přijde o šest miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

K nálezu Ústavního soudu se vyjádřili v Ozvěnách dne ministr financí Miroslav Kalousek a tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý

„Ústavní soud rozhodl, nález politici musí respektovat, ať se jim líbí, nebo ne. Žádné rezervy nejsou, takže někdo, kdo čekal v letošním roce nějaké peníze, je prostě nedostane, protože je nevybereme,“ komentoval nález ÚS Kalousek s tím, že se to může dotknout dotací do území, dopravní infrastruktury nebo jiných veřejných služeb.

Vláda už avizovala, že škrty ve stavení spoření předloží znovu. První místopředseda ČSSD Michal Hašek ale věří, že se tentokrát bude řídit postojem Ústavního soudu.

„Je to už druhá žlutá karta týmu Petra Nečase. Kdyby byl na fotbalovém hřišti, tak už má červenou kartu a musí s celým týmem ze hřiště pryč. Já jen doufám, že dnešní vzkaz Ústavního soudu z Brna pan Nečas pochopí, že v České republice ještě stále platí panství práva, nikoliv pouze panství většiny hlasů v Poslanecké sněmovně,“ podotkl Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška pro Rádio Česko

Kvůli zneužití stavu legislativní nouze Ústavní soud v březnu zrušil balíček škrtů v sociální oblasti. V tomto případě ale sociální demokraté zpochybňovali jen proceduru přijetí, nikoliv obsah normy.

Podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen bylo u nás ke konci roku 2010 víc než 5,4 milionu platných smluv o stavebním spoření.

Tajemník asociace Jiří Šedivý vítá především to, že Ústavní soud pomohl definovat pravidla hry. „Základem stavebního spoření je stabilita a my především doufáme, že klienti na základě rozhodnutí nebudou ze stavebního spoření odcházet a stavební spořitelny budou moci nadále plnit svou funkci, kterou ze zákona mají,“ řekl Šedivý.

Vladan Dokoupil, Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme