Ústavní soudci studují Melčákovu stížnost, politici hledají cestu k volbám

Ústavní soudci se radí o návrhu poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Verdikt má padnout ve čtvrtek. V neděli večer budou stávající situaci řešit lídři šesti politických stran a předsedové obou parlamentních komor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Jan Fischer se obává, že čím později budou volby, tím se zvyšuje riziko rozpočtového provizoria. Tvrzení, že politická krize znemožní přijetí rozpočtu, užívají jako zásadní argument všichni příznivci volebního termínu 9. a 10. října. Jenže zatím není vůbec jisté, zda se na začátku října hlasovat bude.

K případnému scénáři, který bude prosazovat ODS, se ve vysílání Rádia Česko vyjádřil člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Michal Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Doktor o prioritách ODS

"My jednoznačně vycházíme z toho, že bude-li potvrzeno 10. září rozhodnutím Ústavního soudu posunutí voleb, stává se prioritou číslo jedna jednání o státním rozpočtu na rok 2010, snížení deficitu na požadovanou mez až 180 miliard a přehodnocení některých návrhů pana ministra financí Eduarda Janoty a jejich přijetí v Poslanecké sněmovně," uvedl Doktor.

ČSSD nadále preferuje říjnový termín voleb

Sociální demokracie stále podporuje konání voleb v říjnovém termínu. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka jsou ale sociální demokraté připraveni jednat o případném konsensu se stranami, které zvažují trvalou variantu změny ústavy, jež by volby odložila na listopad.

ODS představila časový harmonogram, podle kterého by se měl tento návrh ve sněmovně projednávat. K tomu se vyjádřil člen expertní skupiny, která hledá cestu k co nejrychlejším volbám, a také užšího vedení ČSSD Michal Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Hašek o postupu ČSSD

"Tady by nemělo být cílem kdo bude první na pomyslné cílové pásce, ale aby byla obecná dohoda a udělalo se to způsobem, který bude z hlediska ústavního nejbezpečnější. Samozřejmě nikdy nevyloučíte, že se objeví kdokoli z 10 milionů občanů České republiky, kdo se obrátí za jakékoli situace na Ústavní soud."

"Ale my hledáme řešení, které bude ústavně nejbezpečnější a dovede Českou republiku k říjnovým volbám. Harmonogram se samozřejmě bude odvíjet od toho, jaká finální varianta bude přijata," dodal Hašek.

Marika Táborská, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme