Ústavní soudkyně Šimáčková se chce ucházet o místo u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se rozhodla ucházet o místo české zástupkyně u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Chce se přihlásit do výběrového řízení, jehož vítěz v listopadu 2021 nahradí současného českého soudce Aleše Pejchala. „Mám pocit, že díky svým více než třicetiletým právnickým zkušenostem bych tam mohla být užitečná,“ uvedla Šimáčková podle webu Lidovky.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz výběrového řízení v listopadu 2021 nahradí současného českého soudce Aleše Pejchala. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šimáčková pokládá štrasburský soud za součást evropské struktury budované po druhé světové válce a prodchnuté humanismem. „Myšlenku Evropy sjednocené úctou k lidským právům, demokracii a právnímu státu považuji za jednu z nejhodnotnějších idejí, pro niž stojí za to pracovat,“ uvedla Šimáčková.

Lichtenštejnsko se kvůli sporu o pozemky s Českem obrátí na Evropský soud pro lidská práva

Číst článek

Soudkyní Ústavního soudu je třiapadesátiletá Šimáčková od 7. srpna 2013. Funkční období je desetileté.

„Jsem si vědoma svých závazků a váhala jsem, zda mám vůbec právo kandidovat. Můj mandát u Ústavního soudu se však v době nástupu nového českého soudce k Evropskému soudu pro lidská práva, tedy za více než rok, již bude chýlit ke svému konci,“ řekla Šimáčková webu Lidovky.cz. Připomněla, že funkci ústavních soudců už dříve kvůli práci u mezinárodních soudů opustili před vypršením mandátu i Jiří Malenovský nebo Ivana Janů.

Šimáčková byla před nástupem k Ústavnímu soudu soudkyní Nejvyššího správního soudu. Dříve působila v advokacii. Je také akademicky činná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme