Senátoři s ústavní stížností neuspěli. Soud nezrušil část zákona o nezvýšení rodičovského příspěvku
Ústavní soud nevyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení právní úpravy, kvůli níž od loňského ledna nedosáhla část rodičů dětí do čtyř let na zvýšení rodičovského příspěvku. Zvýšení se nedotklo přibližně 70 000 rodin, které rodičovský příspěvek v původní výši vyčerpaly takzvaně zrychleně před 1. lednem 2020.
„Napadená úprava není v rozporu s ústavními principy. Ač nejde o právní úpravu ideální, stále ještě jde o úpravu racionální,“ uvedl soudce zpravodaj Ludvík David.
Prezident Zeman podepsal zákon o zvýšení rodičovského příspěvku. Přídavky dostane více rodin
Číst článek
Dodal, že Ústavní soud se k sociálním otázkám staví zdrženlivě. Jedním ze zvažovaných aspektů bylo i to, že o sociální dávku nebyl nikdo ukrácen, tedy nebyla nikomu odebrána.
Senátoři nezpochybnili zvýšení příspěvku jako takové, vadilo jim pouze to, že se netýkalo všech rodin. Vznikly tak rozdíly mezi rodinami, které mají stejně staré děti, zvolily však jinou rychlost čerpání příspěvku.
Někteří rodiče čerpali příspěvek kratší dobu, například kvůli očekávanému dřívějšímu návratu do zaměstnání. Nemohli při tom předvídat, že kvůli svému rozhodnutí přijdou o nárok na zvýšení celkové vyplacené částky.
Rodiče si mohou zvolit, jak rychle příspěvek vyčerpají, což ovlivňuje i měsíční výši příspěvku. Celková částka se zvýšila od loňského ledna z 220 000 na 300 000 korun a u vícerčat z 330 000 na 450 000 korun. Nová právní úprava rodičům, kteří ukončili čerpání před lednem 2020, nárok na vyšší částku nepřiznává.