K ústavní žalobě na prezidenta musí být 120 hlasů, to je nepravděpodobné, říká senátor Vystrčil

Senátoři z Klubu Senátor 21 oznámili, že sepisují ústavní žalobu na prezidenta. Jak se na jejich záměr dívá předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil? Vyjadřoval se k tomu v pořadu Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu, Miloš Vystrčil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Může být logické, že se někdo pokusí shromáždit veškeré možné kroky, které pan prezident činí, a nejsou úplně v souladu s ústavou. A teprve poté, co proběhne jejich analýza a případně i precizní argumentace, tak si myslím, že bychom se měli rozhodovat, zda to je, nebo není na ústavní žalobu,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu ODS Milošem Vystrčilem nejenom o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana

Něco jiného podle něj je, když se věc nelíbí, a něco jiného je, zda to je, nebo není na ústavní žalobu, která má pravidla daná článkem 65 Ústavy.

„Mám pocit, že to, že ústavní žaloba bude podána úspěšně, je velmi málo pravděpodobné, bylo by k tomu potřeba 120 hlasů poslanců,“ uzavírá.

Kdo bude nový ústavní soudce? 

Prezident Miloš Zeman přišel se jmenováním nového ústavního soudce, do Senátu posílá ke schválení jméno Aleše Gerlocha. Podle Vystrčila jde o dobrého kandidáta z hlediska erudice, na druhé straně má zájem o politiku.

„Bude záležet na tom, jak se bude prezentovat při představení v našem senátorském klubu,“ říká Vystrčil.

Moderátorka Marie Bastlová zároveň připomíná, že Aleš Gerloch se v posledních měsících v různých právních otázkách několikrát spíše postavil na stranu Miloše Zemana. „Udělám všechno pro to, abych se vyvaroval předpojatosti,“ ubezpečuje Vystrčil.

Celý pořad 20 minut Radiožurnálu si poslechněte v přiloženém audiu. 

Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme