Ústavu pro studium totalitních režimů chybějí peníze na prosincové platy

Atmosféra v Ústavu pro studium totalitních režimů je stále napjatá. Další personální změnou je odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánové. Nová šéfka ústavu Pavla Foglová navíc mluvila o výsledcích hospodaření ÚSTRu před šestičlennou radu. Ústavu prý chybějí prostředky na prosincové výplaty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová | Foto: Filip Jandourek

Foglová na radě uvedla, že bývalé vedení ústavu zvýšilo neoprávněným způsobem platy některých zaměstnanců.

Předsedkyně rady Petruška Šustrová neskrývala překvapení:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v ÚSTR sleduje Michaela Vetešková

„Pro radu bylo největším šokem, když nám paní ředitelka řekla o tom, že byly vyplaceny v obrovské výši odměny za předchozí rok, a to z letošního rozpočtu, že byly zvýšeny platové výměry řadě zaměstnanců, a byla tedy porušena rozpočtová kázeň a chybějí prostředky na prosincové platy.“

Někteří radní kvůli tomu zvažují právní kroky.

Nedávno odvolaný Daniel Herman přiznává, že rozhodnutí o navýšení platů udělal, odmítá ale, že by kvůli tomu měly koncem roku chybět v ústavu peníze.

Nová ředitelka dál mění vedení

V Ústavu pro studium totalitního režimu mezitím došlo k dalším personálním změnám. Jeho ředitelka Pavla Foglová odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. Ještě předtím si její záměr vyslechla Rada ÚSTRu a s jejím postupem souhlasilo pět ze šesti členů.

Vedoucí Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová je znepokojena tím, že se poškozuje dobré jméno archivu | Foto: ČTK

Jakmile dostala Pavla Foglová od Rady zelenou, šla odvolání předat. Zlatuše Kukánová ho odmítla převzít a prohlásila ho za neplatné.

Důvody svého odvolání chápe jako zástupné, už dříve uvedla, že jde o politickou objednávku:

„Domnívám se, že jsem za tu dobu, kdy jsem byla zaměstnána v Archivu bezpečnostních složek, odvedla se svým týmem poctivou práci.“

Ústav pro studium totalitních režimů má za zákona zkoumat a připomínat důsledky činnosti zločinných organizací založených na komunistické a nacistické ideologii, které v letech 1938-1945 a 1948-1989 prosazovaly potlačování lidských práv a odmítaly principy demokratického státu. (Zákon č.181/2007 Sb.)

Toto její prohlášení důrazně znovu odmítla předsedkyně rady Petruška Šustrová s tím, že rada na politickou objednávku rozhodně nepracuje:

„Měli jsme výhrady k různým zaměřením její činnosti. A mě osobně nejvíce pobouřila tisková konference, kterou svolala před dvěma dny.“

Na obranu Kukánové se postavila jediná členka rady, Naděžda Kavalírová. Podivila se, jak rychle dokázala Foglová posoudit situaci v archivu, když je ředitelkou dva týdny.

"Jsem velmi překvapena, v jak krátké době jste pochopila problémy Archivu bezpečnostních složek," uvedla Kavalírová.

Archiv převezme Ptáčníková

Ředitelka Foglová odvolání své podřízené Kukánové považuje za platné, a už má za ni také náhradu, vedení archivu k materiálům bývalé státní bezpečnosti má převzít Světlana Ptáčníková.

„Já jsem tedy předala to oznámení o odvolání hned, jak to bylo možné. Aby mohla nastoupit nová ředitelka a mohla skutečně začít pracovat. Bylo to předání za účasti svědků, takže to předání odvolání je platné, samozřejmě,“ domnívá se Foglová.

Situace v ústavu, který dlouhodobě vyvolává emoce, je vyhrocená.

Spory mezi občanskými demokraty a sociálními demokraty o směřování ústavu před dvěma týdny vyvrcholily odvoláním ředitele Daniela Hermana a jmenováním právě Pavly Foglové.

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme