Ústavy šetří, některé možná zruší noční zdravotnický dozor

V ústavech hrozí podle zdravotnických odborů zhoršení kvality péče o pacienty. Mnozí ředitelé totiž kvůli nedostatku peněz uvažují o tom, že například zruší noční zdravotnický dozor nebo dají některým sestrám výpověď.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denní stacionář pro seniory

Denní stacionář pro seniory | Foto: www.nadeje.cz

Zdravotní sestry v ústavech sociální péče jsou, zdá se, ohroženým druhem. Aby kraje, tedy zřizovatelé ústavů, ušetřily, uvažují o tom, že některé sestry vyhodí, nebo je přeřadí na jinou práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavy šetří, některé možná zruší noční zdravotnický dozor

"Přímo ředitelé zařízení otevřeně hovoří o tom, že nemají finance a že musí sestry buď propustit, nebo přeřadit," potvrzuje místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

"V některých případech jim nabízejí přeřazení na místa pracovníků v sociálních službách nebo na místa ošetřovatelek. V některých případech přímo snižují počty a přijímají za sestry jiné pracovníky. Záleží na tom, jak se sestry k tomu postaví," doplnila.

Místo sester záchranka

O takovém řešení nedostatku peněz se mluví v Praze, v Královehradeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji.

Mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer Radiožurnálu řekl, že v jednotlivých ústavech sociální péče teď probíhají personální audity.

"V současné době to vypadá na to, že v noci by se zajistila pouze služba nikoliv zdravotní sestrou, ale služba normální. Pokud by se něco přihodilo, tak by se přivolala záchranka," uvedl Langer.

Dozor je nutný, varují lékaři

Jenže v ústavech sociálních péče jsou lidé vyžadující zdravotnickou péči 24 hodin denně, tedy i v noci, oponuje lékařka Marie Popová, která má pacienty jednoho z ústavů na starosti.

"Jsou tam diabetici, jsou tam epileptici, kteří nejsou kompenzovaní a opakovaně jsou tam záchvaty. Jsou to lidé, kteří mají i polykací a dechové obtíže, takže tam je nutná kontrola i během noci," upozornila Popová.

Zdravotnické odbory proto požadují po státu na sociální služby více peněz. Navrhovaný státní rozpočet zatím počítá se třemi miliardami korun, což není ani polovina částky, kterou čerpají sociální ústavy v letošním roce. Odbory také vyhlásily stávkovou pohotovost.

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme