Ústavy sociální péče se bojí, že nebudou mít příští rok dost peněz

Vláda bude dnes jednat také o tom, kolik peněz dostanou od státu neziskové organizace. Poskytovatelé sociálních služeb, jimiž jsou často právě "neziskovky", si totiž už delší dobu stěžují, že systém financování je nefunkční. Bojí se, že příští rok budou mít peněz ještě méně a že jim bude reálně hrozit zánik. Ministerstvu práce a sociálních věcí by mohlo chybět na sociální služby pět a půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchody a sociální dávky | Foto: Alena Palečková

Připravovaný státní rozpočet na příští rok s naplánovaným schodkem ve výši 166 miliard korun zatím s výdaji na sociální služby vůbec nepočítá. Ministerstvo práce a sociálních věcí by však na dotace potřebovalo mít k dispozici 5,5 miliardy korun, uvedl ministr práce Petr Šimerka. "Bude to velký problém. Musíme se vejít do ještě užšího rámce než letos," prohlásil Šimerka s tím, že se pokusí chybějící peníze najít v rozpočtové kapitole svého ministerstva. Státní rozpočet na letošní rok původně na dotace na sociální služby počítal s částkou 4,5 miliardy korun, přitom loni to bylo 6,8 miliardy korun. Podle poskytovatelů služeb byla plánovaná částka příliš nízká a rozpočet pro řadu z nich likvidační. Bývalý ministr práce Petr Nečas (ODS) poté koncem ledna na služby vyčlenil navíc 1,5 miliardy korun.

O peníze letos požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí skoro tři tisíce nestátních neziskových organizací o peníze, ať už je zřizuje obec, kraj či soukromníci. Dotace na tyto služby přitom tvoří jen menší část výdajů na sociální péči. Většinu stát zaplatí na přímých příspěvcích pro handicapované nebo seniory. Loni to bylo 18 miliard korun, celkové výdaje na sociální péči činily 24 miliard. Na financování sociální péče se podílejí také kraje, podle ministerstva práce však často v malé míře. Výdaje ministerstva práce tvoří asi dvě pětiny všech výdajů státního rozpočtu.

Konečnou verzi státního rozpočtu, která by měla rozhodnout také o dotacích pro neziskové organizace, by měla vláda schvalovat v září. Do konce července musí návrh předložit poslancům.

Lenka Jansová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme