Ústecká nemocnice testuje unikátní postup při operaci nádorů mozku

Už druhou unikátní operaci nádoru mozku provedli čtvrtek lékaři v ústecké Masarykově nemocnici. Zkoušejí tam novou technologii, která by mohla snížit riziko, že by lékaři náhodou přerušili nějakou nervovou dráhu. Nový počítačový program totiž zobrazí dráhy, kudy vedou podněty zraku, řeči a hybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operační sál | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Lékaři tak mnohem šetrněji mohou nádor z mozku vyjmout. Dosud tyto trasy pouze odhadovali s využitím stimulace přímo při operaci. Jak říká primář neurochirurgie, Martin Sameš, novinka je ve využití tohoto zobrazení přímo při operaci.

"To znamená, že během operace máme více informací o zdravém mozku a s novou informací můžeme operaci provádět bezpečněji, aby po ní neměl pacient poruchu řeči, zorného pole, hybnosti nebo vyjadřování. Pokud nádor vede přímo přes dráhu, tak ji šetříme a část nádoru tam ponecháme, aby se nenarušila funkce," připomněl Sameš.

Primář Martin Sameš odhaduje, že ročně za pomoci nové techniky odoperují 30 až 40 pacientů. Ústecká nemocnice je jednou ze tří v Evropě, kde tento nový systém testují. Další jsou v Itálii a v Nizozemí.

Tématu jsme se podrobněji věnovali i ve čtvrtečním Radiofóru.

Milan Kopp, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme