Ústecká ODS projde personálním auditem, čelí podezření o nabírání fiktivních členů

Kdo a proč se stal členem ODS, to se pokusí zjistit občanští demokraté na Ústecku. Právě dnes tamní místní sdružení začíná dělat personální audit kvůli pochybnostem o náboru takzvaných černých duší těsně před stranickým kongresem, na kterém se rozhodovalo o novém vedení ODS. Do Ústí k vůli tomu přijedou lidé z pražské hlavní kanceláře ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres ODS | Foto: ods.cz

Před kongresem ODS, hlavně v malých obcích, zázračně narůstaly počty členů. Například v Mariánských Račicích bylo najednou členů tamního sdružení 150, což je téměř polovina dospělých lidí žijících v této obci.

Na nejviditelnější případ poukázala Mladá fronta Dnes, když popsala případ studentů, kteří za úplatu vstoupili do strany v Dubí na Teplicku a nechali se zvolit na oblastní sněm. Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera tvrdí, že za to dostali 3000 korun.

Podobně zázračně narůstaly počty členů Občanské demokratické strany i v dalších obcích - samotní představitelé ODS zmiňují Horní Jiřetín na Mostecku, Proboštov na Teplicku nebo Brandov na Chomutovsku.

Počty delegátů kongresu se určovaly systémem za každých sto členů nominovaný jeden delegát. Vycházelo se ze situace z letošního června. Noví členové tak neovlivnili počet delegátů na kongresu, ale jejich složení. Například na Mostecku oblastní sněm těsně před kongresem vyměnil všechny původně zvolené delegáty.

Pokud kontrola potvrdí porušení stranických stanov, budou nejspíš tato místní sdružení zrušena.

Podobné případy řešily v minulosti i další politické strany

V roce 2006 kontrolní komise ČSSD došla k názoru, že strana na Jablonecku získala členy podvodem. Uvažovala o tom, že kvůli tomu vyloučí ze strany Andreje Gregu. Ten nakonec sám z ČSSD vystoupil, poslaneckého mandátu se ale nevzdal a tvrdil, že mu nikdo nic nedokázal. V sociální demokracii se problém černých duší objevil i na Brněnsku - tam se museli všichni členové přeregistrovat.

Také v minulosti Strany zelených se objevují náhle vstoupivší členové, kteří prosazují jedno ze stranických křídel. Známé jsou spekulace kolem nastolení vlivu Martina Bursíka, který otevřeně mluvil o tom, že do strany vstupují lidé se záměrem ho podpořit.

Jsou podle vás v českých politických stranách tzv. černé duše? Hlasujte v naší anketě!

Lenka Šumová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme