Ústecká soudkyně rezignovala kvůli kritice ministra

Další soudkyně odchází kvůli kritice za průtahy v zajištění práva otců vídat své děti. Na svou funkci dnes rezignovala ústecká soudkyně Hana Vondráčková poté, co ji kritizoval ministr spravedlnosti Pavel Němec. Kvůli tomu, že po rozvodu rodičů nezajistila styk otce se synem, se bude zodpovídat kárnému senátu Nejvyššího soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Justice.cz

Návrh na kárné řízení s Vondráčkovou podal bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák. Podle něj měla soudkyně vydat předběžné opatření, podle kterého by se otec se synem setkávala každých 14 dnů.

Případem se vloni zabýval kárný senát Vrchního soudu v Praze, který ale pochybení ze strany soudkyně neprokázal. K tomuto závěru se přiklání i předsedkyně ústeckého okresního soudu Eleonora Studničná. "Vedení zdejšího soudu se naprosto ztotožňuje s rozhodnutím kárného senátu, který zprostil doktorku Vondráčkovou kárného obvinění," uvedla předsedkyně.

Současný ministr spravedlnosti Pavel Němec ale podal proti verdiktu odvolání, protože byl přesvědčen o tom, že Vondráčková při své práci vážně pochybila a zaslouží nejméně důtku.

Luboš Patera se kontaktu se synem dodnes nedočkal, proto se rozhodl hledat pomoc také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle kárného senátu ale za průtahy nemůže soudkyně, ale samotní rodiče. Kvůli jejich námitkám a stížnostem spis putoval mezi různými instancemi.

Jde už o druhý podobný případ v krátké době. Kvůli maření styku syna s otcem po rozvodu rodičů odvolal včera ministr spravedlnosti Pavel Němec předsedkyni Okresního soudu Praha-západ Marii Drahokoupilovou. Také ta se brání tím, že za průtahy v soudním řízení mohou sami rodiče.

Ivana Solničková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme