Ústecký hejtman podepsal nové smlouvy o zajištění autobusové dopravy

Ústecký hejtman Jiří Šulc už nahradil firmu ČSAD Česká Lípa, s kterou kraj rozvázal smlouvu. Podepsal totiž kontrakt s novými autobusovými dopravci, kteří budou od soboty zajišťovat pravidelné linky v Ústeckém kraji. Pokryjí devět oblastí, tedy asi tři čtvrtiny celého regionu. Bude to zřejmě například ČSAD Slaný. Tyto regionální společnosti také ochotně přijmou část českolipských řidičů, kteří rozvázáním smlouvy přišli o práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc | Zdroj: ČTK

Ústecký kraj vypověděl smlouvu svému dosavadnímu dopravci, ČSAD Česká Lípa. Tamní odboráře tak čeká to, čeho se obávali, tedy ztráta zaměstnání. Kvůli tomu také vyhlásili výstražnou stávku. Tu sice po čase zrušili, ale na společném postupu se s hejtmanem Jiřím Šulcem nedohodli.

Ten Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil, že se dohodl s jinými regionálními společnostmi. "Mohu konstatovat, že již máme plně vyřešeny zhruba tři čtvrtiny území kraje. Dopravci jsou připraveni a smlouvy jsou podepsány, myslím si, že to nebude žádný problém," řekl Šulc.

Podle hejtmana nejsou českolipské autobusy spolehlivé. Neví se, zda druhý den vyjedou, či ne. Rada kraje sdělila, že firma ČSAD Česká Lípa porušila smlouvu hned v několika bodech - nespolupracovala při licenčním řízení, neusilovala o schválení jízdních řádů, při podpisu smlouvy uvedla nepravdivé a zkreslené informace o technickém a personálním zajištění a svým postupem na začátku srpna, kdy nejezdily autobusy DPÚK, znemožnila bezodkladné zahájení dopravy. Firma navíc neustále zpochybňuje závaznost smlouvy, kterou na začátku června její zástupci bez námitek podepsali.

Odboráři považují hejtmanův krok za nelogický. Ústecký kraj už ale nabídl řidičům ČSAD Česká Lípa a Dopravního podniku Ústeckého kraje, že můžou přejít do jiných dopravních podniků. Například ČSAD Slaný jich přijme až čtyři stovky. Společenství autodopravců Čech a Moravy navíc nabídlo, že u firem v něm sdružených by se ihned uplatnilo 500 řidičů.

Postup občanskodemokratického hejtmana Jiřího Šulce a ODS při řešení dopravní obslužnosti v Ústeckém kraji ostře kritizují komunisté i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Hejtmana Šulce vyzval k sebereflexi s tím, že pokud dojde ke stávce a situace se přehledně nevyřeší, zasadí se ČSSD o jeho odstoupení.

"Protože pan hejtman není schopen řešit normální situaci, možná složitou, normálními politickými metodami. Pokud neodejde sám, tak sociální demokraté vyvinou úsilí, aby bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo Ústeckého kraje s programem na vyjádření nedůvěry hejtmanu Šulcovi a radnímu Ústeckého kraje Francovi, který je odpovědný za dopravu," vyjádřil se Paroubek.

O krizi v dopravě na severu Čech už jednala i nová vláda premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka. Uložila komisi zástupců čtyř ministerstev, aby do středy 13. září vypracovala návrh na řešení situace. Topolánek přitom prohlásil, že pokud o to kraj vládu požádá, pomohou dopravu zajistit armádní autobusy. Podle premiéra ale vláda zasahovat nemusí.

"Vedení kraje se podařilo situaci zvládnout vlastními silami a vlastními prostředky. Já pokládám to, co předvádí Jiří Paroubek, za typický politický hyenismus," konstatoval Topolánek.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme