Ústecký kraj chce, aby o těžebních limitech rozhodovalo krajské referendum

Ústecký kraj rozhodl o tom, jak se postaví k návrhu ministerstva průmyslu prolomit limity těžby hnědého uhlí. Jak uvedla hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), kraj svůj názor podřídí postoji občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mostecko - těžba hnědého uhlí | Foto: Archiv

O prolomení limitů by podle hejtmanky měli obyvatelé Ústeckého kraje rozhodovat v krajském referendum.

"Kraj neříká, že prolomí limity, naopak říká, že hájí zájmy obyvatel. Je to o tom, zda obyvatelé například ve svém místním referendu nebo referendu Ústeckého kraje řeknou někdy do budoucna ano. My říkáme, že zatím ne," uvedla Vaňhová.

Zákon ale krajům uspořádání referenda neumožňuje. Ústecký kraj proto chce nový zákon o referendu sám předložit.

"Chceme hovořit s dotčenými obcemi, chceme hovořit s občany, a na to potřebujeme referendum. A referendum je ze zákona, to si uvědomujeme, že budeme muset iniciovat," doplnila Vaňhová.

Ohrožená obec krajské referendum odmítá

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt Českému rozhlasu řekl, že krajské referendum v případě prolomení těžebních limitů není dobré řešení. Podle něj Ústecký kraj příliš různorodý, aby obyvatelé částí neohrožených těžbou dokázali posoudit, zda je nutné limity prolomit.

"Rozhodovat v tak odlišných oblastech, jako je třeba Litoměřicko nebo Šluknovsko, o dalším osudu Horného Jiřetína, Černic a také Litvínova, tak si myslím, že to není příliš šťastné řešení," podotkl místostarosta, jehož obci v případě změny limitů hrozí likvidace.

Limity těžby platí od roku 1991 a měly uchránit majitele nemovitostí, pod kterými leží zásoby uhlí. Vláda nyní jedná o nové energetické koncepci připravenou ministerstvem průmyslu a obchodu, která s využitím zásob hnědého uhlí dosud blokovaných limity počítá.

Martin Hromádka, Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme