Desátý vyléčený není z Ústeckého kraje, ale z jižní Moravy. Uzdravil se doma běžnými léky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý večer napsal na twitter, že Česko má další dva vyléčené z Plzeňského a Ústeckého kraje. Zdravotníci v druhém jmenovaném případě ale žádného nově uzdraveného nezaznamenali. Kam zmizel? „Došlo k přehlédnutí v kolonce,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová s tím, že muž je v Jihomoravském kraji. Zároveň se za chybu omluvila.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pořadí desátý vyléčený pacient s koronavirem je z Jihomoravského kraje. Ilustrační foto | Foto: Martin Meissner | Zdroj: ČTK/AP

„Máme ale také dobré zprávy. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na 10,“ napsal v úterý večer na twitter ministr Vojtěch.

Server iROZHLAS.cz se snažil zjistit bližší informace o tom, jak se pacient cítí. Hygienická stanice o něm ale nic nevěděla.

„Ze všech okresů mi odpověděli, že nikoho nemají,“ řekla redakci už ve středu ředitelka hygienické stanice v Ústeckém kraji Lenka Šimůnková.

Podobně se vyjádřil i primář infekčního oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. „Máme domluvené s krajskou hygienickou stanicí, že uzdravování půjde přes nás. A v tuto chvíli jsme mohli za zdravé prohlásit čtyři pacienty,“ uvedl.

Máme ale také dobré zprávy. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na 10.

21:06 – 24. 03. 2020

47 1659

Cizinec ze Znojemska

Redakce se proto obrátila na mluvčí ministerstva zdravotnictví. Gabriela Štěpanyová se odpovědi dobrala po dvou dnech. Při zapisování se totiž někdo přehlédl v kolonce a u uzdraveného uvedl jiný kraj.

Nakonec našla vyléčeného jednapadesátiletého muže na Znojemsku v Jihomoravském kraji. „Byl v domácí izolaci a neměl cestovatelskou anamnézu,“ přiblížila mluvčí.

Po čtrnácti dnech od odebrání prvního pozitivního vzorku mu zdravotníci udělali další dva testy a oba vyšly negativní. „Je vyléčený, neměl žádné zdravotní komplikace,“ dodala.

Sedm vyléčených z koronaviru: lidé z Děčína už pracují, žena z Ostravska zůstává v izolaci

Číst článek

Podle ředitele místní hygieny Davida Křivánka šlo o cizince. „Léčil se doma zcela běžnými prostředky jako při jiné respirační infekci. Potíže pominuly během dvou týdnů,“ doplnila ho epidemioložka z jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Dodala, že zdravá je i rodina, nemoc se na ně nepřenesla.

Česko v pátek odpoledne eviduje jedenáct vyléčených. Čtyři z nich jsou v Ústeckém kraji a koronavirem se pravděpodobně nakazili na lyžařském zájezdu v Itálii.

Uzdravila se i žena z Frýdku-Místku, která byla hospitalizovaná v ostravské fakultní nemocnici. Po ní studentka z Ekvádoru, která strávila čtrnáct dní v pražské Nemocnici Na Bulovce. Dva vyléčené už má i Olomoucký kraj, oba pobývali v prostějovské nemocnici.

Vyléčený, ale těžce zraněný

Muž, který se uzdravil v plzeňské fakultní nemocnici, je ale stále pod dohledem lékařů. Podle server iDnes.cz totiž při úrazu utrpěl těžká zranění, měl krvácení do mozku a je v umělém spánku. Poté se u něj projevil zápal plic, doktoři mu proto udělali i test na koronavirus.

Thomayerova nemocnice uzavřela pro veřejnost odběrový stan, otestuje jen pacienty v těžkém stavu

Číst článek

„Jeho stav zatím nedovoluje jakýkoliv převoz. Je ochrnutý na půlku těla. Má poruchu řeči i vnímání,“ přiblížil stav zhruba čtyřicetiletého cizince ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek.

Jedenáct uzdravených

Zatím poslední člověk se z COVID-19 vyléčil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. „Dnes (v pátek - pozn. red.) jsme obdrželi z Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol výsledky z kontrolního testování našeho pacienta s onemocněním COVID-19. Výsledky jsou negativní, je vyléčený,“ napsal na web nemocnice přednosta Kliniky infekčních nemocí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Holub.

V pátek večer ministerstvo zdravotnictví evidovalo 2279 pacientů s nemocí COVID-19. Laboratoře, kterých už je 70, dosud otestovaly 31 127 lidí. V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je s e-neschopenkou přes 22 400 lidí. Na nemoc zemřelo devět pacientů. První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme