Ústecký kraj povede koalice hnutí ANO s ODS a Spojenci pro kraj. Obsadí 29 křesel z 55

V Ústeckém kraji v pondělí podepsalo vítězné hnutí ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj koaliční smlouvu. Koalice bude mít většinu 29 hlasů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Bude mít tři náměstky, kterými bude Marian Čapek (ANO), lídr ODS Jiří Kulhánek jako neuvolněný a lídr Spojenců pro kraj Jiří Řehák.

Aktualizováno Most (Aktualizováno: 19:16 19. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři nové koalice v Ústeckém kraji. Zleva čerstvý hejtman Jan Schiller (ANO), Jiří Řehák (Spojenci pro kraj) a Jiří Kulhánek (ODS). | Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej

Spojence tvoří koalice stran a hnutí JsmePRO, LES, SNKED, Zelení a TOP 09. Dosud v kraji vládne KSČM s bývalými členy ČSSD a SPD-SPO.

Voliči vybrali krajská zastupitelstva, ve třetině okrsků se rozhodovalo i o složení Senátu

Číst článek

V radě bude mít ANO pět členů, ODS čtyři a Spojenci pro kraj dva. Dosavadní poslanec Schiller jako hejtman bude mít na starost legislativu, krizové řízení, Inovační centrum Ústeckého kraje, vnější a zahraniční vztahy. Statutárním zástupcem bude Marian Čapek z ANO, jemuž připadne příprava projektů.

Dlouholetý starosta Kadaně Kulhánek si vzal sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality. „Celá léta kritizuji sociální systém, takže je šance konečně něco s tím udělat,“ řekl novinářům Kulhánek. Učitel na gymnáziu a teplický zastupitel Řehák bude mít na starosti regionální rozvoj, cestovní ruch a kulturu a památkovou péči.

Radními za ANO bude ještě Radim Laibl, Jindra Zalabáková, Marek Hrabáč. Za ODS usedne v radě Iva Dvořáková, Jan Růžička a Tomáš Rieger a za Spojence pro kraj Michal Kučera.

„Priorita je jednoznačně zdravotnictví. Okamžitě se začneme věnovat covidu, kterému se díky panu (dosavadnímu hejtmanovi Oldřichu) Bubeníčkovi (KSČM) věnuji už teď,“ řekl Schiller.

Transformace kraje

Podle Řeháka je nutné rychle připravit transformaci kraje vzhledem k ukončení těžby uhlí. „Musíme také stabilizovat ekonomiku kraje, protože naši předchůdci nasekali spoustu dluhů a my se s tím musíme vypořádat,“ uvedl Kulhánek. „Dohodli jsme se, že finanční a kontrolní výbor dostane opozice,“ uvedl Schiller. „Čas není, budeme pracovat už teď, ačkoliv funkce získáme až s ustavujícím zastupitelstvem, které se odehraje až po vyřešení volebních stížností,“ řekl Řehák. Soud obdržel tři stížnosti na krajské volby.

Dohodnutá koalice uvažuje o personálních změnách v Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v regionu a patří mezi největší zaměstnavatele v kraji. „Tam jsou změny potřeba,“ uvedl Schiller. Podle něj je nutné změnit vedení společnosti. Zaměřit se chce také na Správu a údržbu silnic Ústeckého kraje.

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). Jednání se STAN vzápětí zkrachovala a ANO přizvalo Spojence pro kraj, kteří mají čtyři mandáty.

V opozici bude vedle STAN také SPD s pěti zastupiteli a po čtyřech budou mít komunisté a Lepší sever.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme