Část lékařů se bojí pracovat bez ochranných pomůcek. ‚Nezavírejte ordinace,‘ apelují na ně krajští úředníci

Odbor zdravotnictví Ústeckého kraje apeluje na lékaře, aby nezavírali své ordinace a ulehčili tak záchranářům a nemocnicím. Nemají své pacienty na nemocnice odkazovat. Úředníci to napsali v prohlášení, které uveřejnili na stránkách kraje. Někteří lékaři mají obavy kvůli koronaviru ordinovat bez ochranných prostředků, zejména bez respirátorů typu 3. Těch je nedostatek v celém Česku.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejúčinnějších respirátorů je v Česku nedostatek. Ilustrační foto | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

Podle krajských úředníků respirátory FFP3 mají k dispozici pouze ti, co přichází do kontaktu přímo s infikovanými pacienty nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus.

Ostatní včetně záchranářů a nemocničního personálu mají k dispozici respirátory typu 1 a 2 či obyčejné ústenky.

Prymula: Koncem března čekáme 8500 nakažených. Budeme muset upravit pohyb pendlerů

Číst článek

Sdružení praktických lékařů doporučilo zachovat v každém regionu síť otevřených ordinací. Vyhrazené ordinace by měly začít fungovat nejpozději od pondělí 23. března. Mělo by jít hlavně o pracoviště mladších lékařů. Ostatní budou ordinovat na dálku po telefonu či internetu.

„Vraťte se do ordinací a pomáhejte společně se postavit proti koronaviru,“ vyzvali praktiky krajští úředníci. Pokud už se doktoři rozhodnou provoz své ordinace přerušit, mají o tom bezodkladně informovat krajský úřad, dodali.

V případě, že pacient pociťuje příznaky akutní infekce dýchacích cest, například dušnost, suchý kašel nebo horečku nad 38 stupňů Celsia, které mohou signalizovat nákazu novým typem koronaviru, má lékaře kontaktovat telefonicky.

Praktický lékař nebo krajská hygienická stanice pak může nemocného doporučit k testům, které jsou pak hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Testovat lidi bez uvedených příznaků podle odborníků není efektivní, protože byť by byli nakažení, nemusí se virus v těle prokázat.

“Proto nás mrzí nelibé reakce. některých z vás, že roušky Vám nestačí a nechcete je, a kdeže jsou ty slibované respirátor třídy FFP3. Kdepak je ale Hippokratova přísaha?! Vraťte se do ordinací a pomáhejte společně se postavit proti koronaviru.”

Výzva Ústeckého kraje lékařům

08:03 – 22. 03. 2020

84 554

tat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme