Ústecký soud zrušil výsledky voleb v Krupce na Teplicku

V Krupce na Teplicku se budou opakovat komunální volby ve třech okrscích. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem. Vyhověl tak stížnosti zástupců několika kandidujících stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupování hlasů v Krupce | Foto: Pavel Horák

V průběhu komunálních voleb se objevily spekulace o nakupování voličských hlasů, zejména na sídlišti, kde žijí převážně Romové. Zástupci několika kandidujících stran následně podali stížnost jak na platnost voleb, tak na platnost hlasování. A právě této stížnosti soud vyhověl.

Ve svém vyjádření soud konstatoval, že bylo jednoznačně prokázáno, že v den voleb docházelo v bezprostředním okolí volebních místností k propagaci ve prospěch konkrétní volební strany. Jednoznačně bylo také doloženo, že voliči byli k volebním místnostem organizovaně sváženi za účelem volby konkrétní volební strany.

Soud je přesvědčen, že bez takto organizovaného svozu k volebním místnostem by se většina sociálně slabých osob voleb do zastupitelstva vůbec nezúčastnila.

Zástupci stran, kteří v Krupce kandidovali a stížnost k soudu podali, jsou spokojeni. Přesto budou průběh nových voleb sledovat.

Ministr vnitra má teď třicet dní na to, aby v těchto okrscích stanovil datum náhradních voleb.

Jan Beneš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme