Ústecký soudce přijde na čas o desetinu platu. Spisy vyřizoval i několik let

Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem Martin Šámal bude mít na čtvrt roku snížený plat o deset procent. Kárný senát Nejvyššího správního soudu ho potrestal za průtahy v řízení v celkem 33 kauzách. Syn předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala vyřizoval přidělené spisy i několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně projednal kárnou žalobu na soudce Martina Šámala | Zdroj: ČTK

Martin Šámal své pochybení uznal a postih považuje za adekvátní: „Problémem byl způsob práce a její organizace, kterou jsem změnil, a jsem rád, že to kárný senát zohlednil.“

Za své nedostatky dostal Šámal už loni tři důtky. K nápravě ho ale přimělo až kárné řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší správní soud potrestal ústeckého soudce Martina Šámala za průtahy v řízeních. Podrobnosti zjišťovala Vlasta Gajdošíková

„Agenda, která byla kolegovi vytýkána, je agenda povětšinou rozsudková. To jsou úkony, které nejsou nijak časově náročné ani dramaticky složité a lze je realizovat v krátkých lhůtách i při vytížení. Tyto problémy se u ostatních soudců v masovějším měřítku nevyskytovaly,“ upřesnil předseda ústeckého okresního soudu Lubomír Hrbek.

„Napravil nedostatky, změnil systém práce, výkonnost má vysokou a od doby podání kárného návrhu jsem na něho nezaznamenal žádnou stížnost,“ vysvětlil Hrbek, proč nakonec žádal jen mírný postih.

Nejdelší Šámalův průtah soudního řízení byl dokonce šestiletý a jeho vinou byl také například jednomu odsouzenému promlčen desetiměsíční trest za to, že včas nenastoupil do vězení.

Hrbek se Šámalem dnes poukázali na to, že ústečtí soudci patří v rámci České republiky k nejvytíženějším. Může za to velké množství trestných činů v regionu a dlouhodobý nedostatek soudců.

Situace na Okresním soudu v Ústí nad Labem by se teď měla mírně zlepšit. Prezident Miloš Zeman totiž ve středu jmenoval nové soudce a tři z nich by měli působit právě v severočeské metropoli.

Vlasta Gajdošíková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme