Ústečtí kriminalisté vyšetřují smrt pacientky. Během vyšetření v nemocnici na ni spadl rentgen

Policisté pokračují ve vyšetřování nehody v nemocnici v Ústí nad Labem, při které se uvolnila část rentgenového přístroje a zabila pacientku. Nehoda se stala při běžném vyšetření.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 17:27 13. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen. Ilustrační foto.

Rentgen. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Na dlouhodobě nemocnou ženu spadla část rentgenu při standardním vyšetření. Navzdory okamžité pomoci lékařů zemřela. Oba rentgeny, které nemocnice měla, jsou odstavené. „Nemáme důvěru k tomu přístroji. Za sebe říkám, že už tam nikdy nikoho vyšetřovat nebudeme,“ řekl ředitel nemocnice Josef Liehne. V dalších nemocnicích Krajské zdravotní, kam spadá ústecká nemocnice, podle Liehneho tyto přístroje nejsou. Přístroj byl do ústecké nemocnice instalován v prosinci 2015 a vztahuje se na něj tříletá záruční doba. Technickou kontrolou prošel letos 21. června, byl bez závad.

Nemocnice nemusí platit skoro devítimilionové odškodné rodině oběti heparinového vraha

Číst článek

Podle Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, jde nejspíš o chybu výrobce. „Je to pro nás neštěstí, ale není zaviněno Masarykovou nemocnicí. Je to vina výrobce, kde byla zřejmě nějaká skrytá vada,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM). Nemocnice jednoznačně vyloučila, že by šlo o chybu personálu. „Jsme naprosto přesvědčeni, že jde o technickou záležitost,“ doplnil Liehne.

Případ vyšetřuje policie. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Dnes v dopoledních hodinách proběhla soudní pitva, jejímž výsledkem je, že osmdesátiletá seniorka zemřela na následky zranění, která odpovídají pádu části rentgenového zařízení na její tělo,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Přístroj do ústecké nemocnice dodala společnost FOMA MEDICAL. Podle výkonného ředitele Jasmina Draganoviče její technici byli na místě už ve čtvrtek. Proč k neštěstí došlo, ale dodavatel netuší. „Dnes v dopoledních hodinách se na místo dostavili i zástupci zahraničního výrobce tohoto zařízení. S ohledem na skutečnost, že záležitost řeší Policie ČR a prostor nehody je uzavřen, neměli přítomní až do okamžiku vydání této tiskové zprávy zjistit přesnou příčinu této události,“ uvedl Draganovič.

Nemocnice o neštěstí informovala také Státní ústav pro kontrolu léčiv a Státní úřad pro jadernou bezpečnost. O odškodnění pro rodinu zemřelé bude jasno poté, kdy se definitivně stanoví příčina neštěstí. „Včera (ve čtvrtek – pozn. Red.) jsem s nimi osobně hovořil a předal jsem celou záležitost ombudsmanovi nemocnice,“ uvedl Liehne.

Masarykova nemocnice, která je největší v Ústeckém kraji, má v tuto chvíli k dispozici jen tři rentgenové přístroje. „První pracovní den ukázal, že kapacita náhradních tří přístrojů, které máme, nestačí. Budeme muset posílat pacienty do ústecké polikliniky, případně nám vypomohou okolní nemocnice,“ dodal ředitel nemocnice.

Denně na rentgenu lékaři vyšetří 100 až 150 lidí.

ČTK, Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme