Ústečtí žalobci postupovali v případu poslance Ratha podle zákona

Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem postupovalo v případu obviněného poslance Davida Ratha podle zákona. K takovému závěru dospělo pražské vrchní státní zastupitelství, které skončilo takzvanou dohledovou prověrku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová a policejní prezident Petr Lessy | Foto: ČTK

Prověrka byla zaměřená zejména na to, zda nedošlo k pochybení při určení věcné a místní příslušnosti dozorových žalobců.

Korupční kauzu od začátku dozorovali právě ústečtí žalobci, až následně ji předali místně příslušnému středočeskému krajskému zastupitelství.

Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Ústečtí žalobci se rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy.

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky | Foto: Filip Jandourek

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství v Brně jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež mělo prvotně vztah k Ústeckému kraji, a až další vyšetřování vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se ohrazovali poslancovi obhájci s tím, že ústečtí státní zástupci měli kauzu předat již při zahajování trestního stíhání. Úkony policistů, žalobců a soudu před předáním do Středočeského kraje podle advokátů mohly být neplatné.

Bývalého středočeského hejtmana Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí se sedmi miliony korun. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s Rathem policie obvinila dalších sedm lidí, všichni jsou ve vazbě.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme