Ústí a Děčín se připravují na velkou vodu

Velmi krušný den zřejmě zažijí severní a střední Čechy. Zatímco na jihu země - kromě Lužnice- i v Praze začíná voda pomalu opadávat - rozvodněná Vltava a Labe se teď ženou středními Čechami na sever. Labe navíc začalo stoupat. Nejhorší situace je tak na Mělnicku u soutoku obou řek. Voda tam stoupá a rozlévala se do okolní krajiny. Hladina Labe v Ústí nad Labem překročila psychologickou hranici deseti metrů a dále stoupá. Evakuována byla většinu obyvatel známé Matiční ulice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněné Labe

Rozvodněné Labe | Foto: Jan Zejda

V přístavu Krásné Březno na Ústecku se utrhlo několik remorkérů. Vzápětí poškodily v nedalekých Neštěmicích vysokotlaký plynovod. Pracovníci Severočeské plynárenské už do potrubí zastavili přívod plynu. Plavidla nyní plují po Labi směrem na Děčín a ohrožují tamní mosty. Krajský krizový štáb v Ústí nad Labem ale odhaduje, že se před Děčínem zastavit lodě nepodaří. Nemá totiž dostatek prostředků k jejich zastavení. Omezení dodávek plynu by se mělo dotknout města Litoměřice.

Nejhorší za sebou už má Znojmo, kde klesá hladina Dyje. Situace se sice uklidňuje na horním toku řeky u Vranovské přehrady, povodňová vlna se ale přesouvá směrem na Břeclavsko.

České dráhy rozšíří bezplatnou kyvadlovou dopravu v Praze, která nahrazuje výpadky městské dopravy. Cestující navíc budou moci ve stanicích na území hlavního města využít zdarma i projíždějící pravidelné spoje. Vedle dopravy mezi hlavním nádražím a Smíchovem, zavedou dráhy obdobný spoj mezi Běchovicemi a Masarykovým nádražím. Ze Zličína bude jezdit každou hodinu vlak do Jinonic a hlavního nádraží. Z Horních Počernic pojedou zvláštní spoje do Vysočan a Libně, kde bude možný přestup na spoje do Masarykova nádraží. Podobné linky provozují dráhy v Děčíně přes Labe mezi hlavním nádražím a stanicí východ a v Ústí nad Labem na trase sever - hlavní nádraží - západ a Střekov.

Na Mělnicku se řeka rozlévá do okolí a zaplavuje rozsáhlé území. Podle předpokladů má odpoledne dosáhnout 11 metrů. Zřejmě nejhorší situace na Mělnicku je ale u Vltavy, a to ve vesnici Zálezlice. Přestože tam řeka už začala klesat, v obci je ještě zhruba metr vody.

Kolem deseti metrů dosahovala hladina Labe dnes ráno také v Děčíně. Problémy tam záplavy působí u pošty, mototechny a viaduktu, kde hráz z pytlů nedrží a propouští vodu. Domy jsou zaplaveny hlavně na levém břehu při výtoku Labe z Děčína. Voda stoupá asi deset centimetrů za hodinu.

Nad Hevlínem na řece Dyji se v noci protrhla hráz, která chrání obec od povodní. Vesnice proto musela být evakuována - domovy opustilo 1300 lidí, tedy většina obyvatel.

Podmáčené domy se bortily v obci Kly a Libiš, další stavby tam začínají praskat. Situace se poněkud uklidňuje také v jižních Čechách. V Českém Krumlově voda ve Vltavě klesla proti bodu kulminace před dvěma dny o dva metry.

Praha se probudila do dne poté, co se jí přehnala dvousetletá voda. Noc byla klidná, policisté nezaznamenali žádné rabování. Teď ráno hladina Vltavy pozvolna opadává. Vodohospodáři totiž začali vzhledem k příznivější situaci na jihočeských řekách omezovat odtok ze Slapské přehrady. V dopoledních hodinách by se ale měl pokles zpomalit. Z lokalit, kterým hrozí zatopení, je evakuována nadpoloviční většina obyvatel. Podle dřívějších odhadů by mělo být ve městě přestěhováno kolem 6000 lidí.

Ve Velké Chuchli je hladina řeky skoro o metr nižší než včera při kulminaci. Na mnoha místech města ale stále stojí voda v ulicích. Plné vody jsou například stanice metra Florenc a oblast Těšnova. Přímo do klesající Vltavy je vypouštěna voda ze zatopeného suterénu Národního divadla.

Magistrát přesto nábádá obyvatele, aby se zatím nevraceli do zatopeného centra města. To je nutné nechat i v dalších dnech co nejvolnější pro techniku, která bude likvidovat následky povodní.

Hladiny toků v povodí Ohře už druhý den klesají. Třetí povodňový stupeň, ohrožení, platí už jen na odtoku z Flájské přehrady na Mostecku. Druhý stupeň, pohotovost, evidují vodohospodáři na Bouřlivém potoce na odtoku z vodního díla Všechlapy na Teplicku.

Zatím nikdo si netroufá odhadnout, jaké škody povodeň ještě způsobí. Odborníci pouze odkazují na to, že celkově půjdou do miliard korun. Majitelé zatopených domů a obchodů často nemají vůbec žádné zprávy o tom, jak to v zatopených oblastech vypadá a informace se snaží získat nejrůznějšími způsoby.

Kvůli historickým záplavám, které postihly Česko, se má opět sejít vláda. Prezident Václav Havel chce dnes a zítra navštívit některá evakuační místa, v nichž jsou lidé ze zatopených míst. Dorazit by měla také další pomoc ze zahraničí. Pomoc nabídly Švédsko, Polsko, Francie, Spojené státy, Norsko, Japonsko, Švýcarsko, Severoatlantická aliance a Evropská unie.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Petr Doležel, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme