Zaplacením 30 milionů korun ukončí Ústí nad Labem letité soudní spory kolem Mariánského mostu

Více než dvacetileté spory stavební firmy s Ústím nad Labem za doplatek stavby Mariánského mostu končí. Většina zastupitelů schválila smír.

Ústí na Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánský most v Ústí nad Labem

Mariánský most v Ústí nad Labem | Foto: Iveta Lhotská | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Většina ústeckých zastupitelů schválila návrh smíru mezi městem a firmou Witkowitz VHM. Za stavbu Mariánského mostu město Ústí nad Labem zaplatí 30 milionů korun, firma naopak uhradí téměř 10 milionů odměny právníkovi města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaplacením 30 milionů korun ukončí Ústí nad Labem letité soudní spory kolem Mariánského mostu. Podrobnosti shrnula reportérka Gabriela Hauptvogelová

Po více než dvaceti letech tak smírem skončí veškeré soudní spory. Pokud by v nich firma uspěla, mohlo by město platit až 300 milionů korun.

Návrh smíru ještě bude předložen soudu. Peníze chce vzít město z rezerv. Pro bylo 27 zastupitelů, sedm se zdrželo hlasování.

Skončil první den soudu s Babišem. ,V životě jsem nic neukradl,‘ hájil se expremiér

Číst článek

Spor trvá od roku 1999, kdy dodavatel podal na město žalobu. Hutní montáže nejprve požadovaly 184 milionů korun a úrok z prodlení. V roce 2013 okresní soud nárok uznal, o rok později odvolací krajský soud vrátil případ zpět k novému projednání.

V roce 2019 okresní soud rozhodl, že město má doplatit 78,5 milionu korun, zamítl nárok firmy na dalších 105 milionů korun. Ke krajskému soudu se poté odvolalo město. Odvolací krajský soud vydal pravomocné rozhodnutí loni na konci března. V rozsudku dal za pravdu městu.

Společnost Witkowitz VHM poté ještě podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který dovolání zamítl. Ve zbylých čtyřech částech sporu ohledně stavby mostu jde celkově zhruba o 220 milionů korun s úroky, podle advokáta města Lubomíra Bejdla se město zbaví právě těchto čtyř částí.

Gabriela Hauptvogelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme