V Ústeckém kraji se rýsuje nová koalice, hejtmanem bude Schiller z ANO

V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení dnes uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to ve středu řekli novinářům.

Aktualizováno Ústí nad Labem (Aktualizováno: 18:42 7. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Schiller | Foto: Vojtěch Hájek | Zdroj: ČTK

„Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana,“ řekl Jan Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

‚ČSSD prodala budoucnost za 5 limuzín.‘ Většina stranických es chce přesto s Babišem vládnout dál

Číst článek

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů).

„Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál,“ uvedl Schiller.

STAN si při vyjednávání stanovil podmínku, že ANO nebude mít většinu v radě. „To se na tom nedělním jednání ukázalo jako problém,“ řekl Ušák. To, že vyjednávací tým STAN jednal s jinými stranami, je podle něj záminka. „Na tom jsme se domluvili, že se můžeme dál bavit s ostatními stranami, dnes je to záminka toho, že jsme nedůvěryhodní,“ uvedl.

„Do ustavujícího zastupitelstva zbývá zhruba měsíc, za tu dobu se může stát celá řada věcí,“ uvedl s tím, že jednat bude STAN s jinými stranami dál. „Nemyslím, že dnešním dnem všechno skončilo,“ řekl.

Domlouvání priorit

Jména radních a priority chtějí mít ANO, ODS a Spojenci pro kraj koncem příštího týdne domluvené. „Personálie jsme zatím neřešili, spíš koncepci,“ uvedl Jiří Řehák, lídr Spojenců pro kraj, které tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP 09. Řehák řekl, že nečekal, že se Spojenci budou podílet na vládě v kraji. „Jsme féroví, přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority,“ uvedl Řehák.

Politolog Balík: Pro KSČM armagedon, pro ČSSD katastrofa s jedinou šancí - předvolební koalice s ANO

Číst článek

Účastníci memoranda se zavázali, že neuzavřou koalici nebo jinou dohodu podobnou memorandu s jinou politickou stranou či hnutím. Místa v kontrolním či finančním výboru jsou strany připraveny nabídnout opozici.

Uzavřou-li koaliční smlouvu ANO, ODS a Spojenci pro kraj, v opozici budou vedle STAN Piráti se šesti mandáty, SPD s pěti křesly a po čtyřech budou mít komunisté a Lepší sever.

„Není důvod, abychom jednali o koalici dál s někým jiným,“ řekl Schiller, který se chce nicméně sejít s ostatními uskupeními v zastupitelstvu.

Prioritou vznikající koalice budou podle Schillera projekty z Evropské unie, zdravotnictví a školství. „Já si pravděpodobně dobrovolně vezmu do gesce sociální věci a pokusím se pohnout s problematikou sociálně vyloučených občanů, aby se s tím konečně něco dělalo,“ uvedl Kulhánek. „Kraj se musí připravit na konec uhelné doby, v tom máme shodu s kolegy,“ uvedl Řehák.

Hejtmanem Ústeckého kraje je osm let komunista Oldřich Bubeníček (KSČM), který v letošních krajských volbách nekandidoval. Před čtyřmi KSČM uzavřela koalici s ČSSD a SPD-SPO, ve volbách tehdy zvítězilo hnutí ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme