Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Poradkyně hejtmana brala od Krajské zdravotní 130 tisíc měsíčně. ‚Řešila očkovací centra,‘ tvrdí Schiller

Vladislava Marschallová, poradkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera z ANO, dostala od Krajské zdravotní smlouvu na koordinaci očkování v kraji. Podle dokumentů, o nichž informovaly servery Seznam Zprávy, Hlídacípes.org a Aktuálně.cz, si přišla celkem na 130 tisíc korun měsíčně. Zástupci nemocnic i starostové ale tvrdí, že očkování měl v kraji na starosti někdo jiný a Marschallovou viděli jen jako doprovod hejtmana.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Když koncem loňského listopadu dnes už bývalý ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki zaměstnal poradkyni hejtmana Vladislavu Marschallovou (ANO), učinil tak bez vědomí představenstva a jen den po svém jmenování do funkce.

„Takové smlouvy ale schvaluje představenstvo. Bylo povinností pana generálního ředitele takovou smlouvu předložit,“ řekl serveru Aktuálně.cz někdejší předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek, který na vše upozornil.

Změny v ústecké Krajské zdravotní vyvolaly podezření o roli poradců ANO. ODS žádá prošetření jejich smluv

Číst článek

Podle serveru Seznam Zprávy šlo o dvě smlouvy o pracovním úvazku s odměnou 62 400, respektive 15 600 korun. Se stejnou společností pak má Marschallová rovněž dohodu o pracovní činnosti za měsíční odměnu 52 tisíc korun. Podle dokumentu, které minulý týden projednalo představenstvo firmy a nyní zveřejnil Hlídacípes.org, si tak měsíčně přišla na 130 tisíc korun.

„Aktivně se podílela na vybudování velkokapacitních očkovacích center na Ústecku,“ vysvětlila mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Oficiálně ale tuto agendu z pozice krajského koordinátora řídí již zmíněný Chodacki. Podílejí se na ní i hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková, krajský radní pro oblast zdravotnictví Radim Laibl (ANO) a hejtman Schiller.

Jen jako součást delegace

Oslovení zástupci měst a nemocnic v Ústeckém kraji navíc tvrdí, že s Marschallovou nikdy nejednali a viděli ji pouze jako doprovod hejtmana.

Exministr Vojtěch nově vede Krajskou zdravotní. ‚Je stále větším přínosem,‘ řekl hejtman Ústeckého kraje

Číst článek

„Očkování fakticky koordinuje za Ústecký kraj Dana Vaculíková. Marschallová byla zde přítomna pouze jednou jako součást delegace hejtmana, ale pouze jako jeho doprovod. Jezdila po očkovacích místech, ale očkování neřešila,“ popsal expředseda představenstva Krajské zdravotní Zetek, na jehož místo nově usedl bývalý ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

„V očkování se angažovala maximálně tak, že s hejtmanem vybírala, kde očkovací místo vznikne,“ uvedl pro změnu Petr Malý, náměstek pro léčebnou a preventivní péči Nemocnice Žatec.

Primátor Mostu Jan Paparaga (ProMOST), kde velkokapacitní očkovací centrum vzniklo, pak podle svých slov s poradkyní hejtmana nepřišel do kontaktu vůbec.„S paní Marschallovou jsem v minulosti v otázce zřízení velkokapacitního očkovacího nejednal já ani nikdo z úředníků krizového řízení magistrátu města Most,“ nechal se slyšet. „Nebyl jsem obeznámen s tím, že by byla jakoukoliv činností spojenou se zřizováním očkovacích míst pověřena.“

‚Řešila očkovací centra‘

V Ústeckém kraji ani v pondělí nezačalo očkování praktickými lékaři. Dávky od AstraZenecy nedorazily

Číst článek

Sama Marschallová na opakované dotazy serveru Aktuálně.cz reagovala tak, že je nemocná, a odkázala na svého právníka Petra Vališe. Ten podle serveru nebyl sdílnější a k případu se odmítl blíže vyjadřovat.

„Můžeme nyní uvést, že se celou záležitostí i nadále zabývá představenstvo a také nový generální ředitel. Cílem je jednoznačné a nezpochybnitelné vysvětlení celé této kauzy,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí Krajské zdravotní Mrákotová.

Podle hejtmana Schillera jeho poradkyně neřídila očkování. „Řešila očkovací centra, zajišťovala logistiku a provozní věci,“ přiblížil. „Na odměnu měla nárok také proto, že objela místa, kde očkovací centra vznikala,“ dodal.

Krajská zdravotní ukončila spolupráci s Vladislavou Marschallovou k 28. únoru. Pracovní poměr pak podle hejtmana ukončí sama.

kuc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme