Žena bydlela s dětmi v garáži, sociálka jí je odebrala. Případ zajímá ombudsmanku i ministryni Maláčovou

Případem ženy z Ústí nad Labem, která se svými dětmi žila údajně kvůli rekonstrukci dočasně v garáži, se bude zabývat ombudsmanka Anna Šabatová. Chce prověřit postup úřadů, které ženě na základě anonymního udání děti odebraly. Věcí se zabývá také ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena žila se svými dětmi v Ústí nad Labem v garáži | Zdroj: Městská policie Ústí nad Labem

Veřejná ochránkyně práv to uvedla v pátek na svém webu. Orgán sociálně-právní ochrany dětí v Ústí nad Labem matce tříleté a devítileté dítě odebral z bytových důvodů, a to na základě anonymního udání.

‚Dokud žiju, tak to ještě jde.‘ Pohled na ústecký byznys s chudobou po krachu dvou ubytoven

Číst článek

„Ombudsmanka prověří postup orgánu sociálně-právní ochrany dětí nejen v souvislosti s odebráním dětí, ale bude zjišťovat i to, zda o rodině věděl, případně jak s rodinou pracoval, aby nemuselo dojít k tak radikálnímu zásahu do života dětí i matky,“ uvedla kancelář ombudsmanky ve zprávě. Zahájit šetření se rozhodla z vlastní iniciativy. 

Odebírání dětí rodičům z bytových či majetkových důvodů je podle ombudsmanky nepřípustné.

Pokud je dítě odebráno rodičům z důvodu špatných sociálních poměrů nebo z důvodu nevhodných bytových poměrů, jde podle Evropského soudu pro lidská práva o porušení práva na respektování rodinného života, které zaručuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, jak uvedla kancelář.

Ženu nahlásil anonym

O případu na svém webu ve středu informovala ústecká městská policie. Ta dostala anonymní hlášku přes tísňovou linku, že v jedné z garáží v ulici Králova Výšina už delší dobu přespává žena s několika dětmi.

„Po příjezdu hlídky na místo byla v uvedené garáži zjištěna žena středního věku, která strážníkům uvedla, že v garáži, kterou má od majitele pronajatou opravdu nějaký čas, přebývá spolu se svými dětmi, a to z důvodu rekonstrukce svého bytu,“ uvedli strážníci na svých stránkách.

Případem ženy, která žila se svými dětmi v garáži, se bude zabývat ombudsmanka | Zdroj: Městská policie Ústí nad Labem

Žena strážníkům dále řekla, že v garáži spolu s ní žijí celkem tři děti, jedno z nich bylo však momentálně ve škole. Městská policie posléze o případu informovala sociálního pracovníka.

„Na jeho žádost byl služebním vozidlem proveden převoz jím odebraného nezletilého dítěte do dětského zařízení Klokánek, kde bylo předáno odpovědným zaměstnancům tohoto zařízení,“ doplnili strážníci.

Na případ ženy upozornil ve čtvrtek na twitteru třeba autor projektu Hlídač státu Michal Bláha. Na jeho příspěvek zareagovala ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD, která se ústeckým případem začala zabývat. „Bližší informace ještě nemám, spadá to do kompetence Ústeckého kraje. Nejsme tak rychlí,“ řekla v pátek odpoledne serveru iROZHLAS.cz.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme