Meteorologové odvolali smogovou situaci ve třech krajích. Více fouká a je chladněji

Kvalita ovzduší ve Středočeském kraji se zlepšila, meteorologové ve čtvrtek ráno odvolali smogovou situaci, kterou kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu v ovzduší vyhlásili ve středu v podvečer, informoval Český hydrometeorologický ústav. Už v noci byla odvolána smogová situace v Ústeckém a ráno i v Libereckém kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Ústí nad Labem (Aktualizováno: 11:26 27. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tramvajová zastávka

Meteorologové pokles koncentrace během noci a čtvrtka očekávali (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Meteorologové pokles koncentrace během noci a čtvrtka očekávali. „Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra nepředpokládá,“ informoval už ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kopule se špinavým vzduchem z Pekingu či Dillí. Britský umělec upozorňuje na znečištěné ovzduší

Číst článek

Ani Martin Hynčica z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem nepředpokládá, že by ve čtvrtek mělo nastat zhoršení.

Přízemní ozon

„Dnes by to nemělo být na smogovou situaci, koncentrace klesají, fouká, nebude tak vedro,“ řekl ve čtvrtek.

Prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový byla ve středu odpoledne překročena na měřicích stanicích Ústí nad Labem-Kočkov, Teplice a Souš v Jizerských horách. Ráno v 5.00 byla hodinová koncentrace na Souši 113 mikrogramů a v Ústeckém kraji bylo maximem 110 mikrogramů na metr krychlový na stanici v Kočkově.

Dopoledne meteorologové odvolali smogovou situaci také v Královéhradeckém kraji. Prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový byla u přízemního ozonu překročena například v Hradci Králové a v krkonošských Rýchorách.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi. Děti, starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími problémy by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme