Na kulturní památku v Ústí nad Orlicí načmáral vandal svastiku. Posprejoval i dalších 14 staveb

Orlickoústecké Roškotovo divadlo nově zdobí svastika. Symbol na tuto národní kulturní památku namaloval neznámý vandal v noci na středu. Nejde přitom o jediné posprejované místo ve městě, policie jich zatím eviduje čtrnáct, uvedla pro iROZHLAS.cz policejní mluvčí Markéta Janovská. V Ústí nad Orlicí je to podle nezávislého starosty Petra Hájka naprosto mimořádná událost.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Ústí nad Orlicí (Aktualizováno: 13:58 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní kulturní památku v Ústí nad Orlicí pomaloval vandal svastikou. Případem se zabývá policie

Národní kulturní památku v Ústí nad Orlicí pomaloval vandal svastikou. Případem se zabývá policie | Foto: Martin Netolický

Neznámý vandal nebo vandalové posprejovali v noci na středu v Ústí nad Orlicí celkem 14 objektů. Kromě svastik se ve městě objevily také například znak SS, nápis A.C.A.B. (Všichni policisté jsou bastardi) nebo odkazy na několik polských fotbalových klubů jako je třeba Arka Gdyně, Cracovia Krakov nebo Lech Poznaň.

Ve většině případů je poškozený soukromý majetek, konkrétně fasády rodinných a bytových domů, ploty nebo třeba přístřešky na popelnice.

Poničena je ale také památkově chráněná funkcionalistická budova Roškotova divadla. Někdo na ni načmáral symbol svastiky, jak na facebooku upozornil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD. Zároveň čin označil za vandalství nevyzrálého člověka.

„Zajímalo by mě, kdo si ulevil a poničil tak fasádu nádherného objektu ve funkcionalistické stylu z poloviny 30. let 20. století. Jakékoliv obdobné projevy musíme jako společnost nadále odmítat,“ doplnil.

Divadlo z roku 1936 je národní kulturní památkou od roku 2017. Složili se na něj občané, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 nese jméno svého projektanta.

„Odstranění budeme muset s památkovým ústavem,“ uvedl pro Český rozhlas Pardubice nezávislý starosta Petr Hájek. „Oprava bude muset být provedena z prostředků města. A město se pak bude uplatňovat vzniklou škodu po pachateli,“ dodal.

A pachatel zřejmě dobře věděl, co dělá. „Pachatel před tím, než začal s nástřikem symbolu na fasádu divadla, vyřadil z provozu monitorovací kameru městské policie,“ řekl České televizi Hájek.

‚Jsme zděšeni.‘ Vandal ve Francii namaloval na židovské hroby hákové kříže, zničil 107 náhrobků

Číst článek

Další kříže jsou podle něj na soukromých budovách v ulicích Jilemnického, J. Nygrína, V Lukách a Husova. „Je to spodní část města. Z výčtu komunikací se dá říct, že je to přirozená trasa, kterou pachatel nebo pachatelé prošli,“ uvedl starosta pardubický rozhlas.

Hájek také doplnil, že občas se nápisy někde na fasádách ve městě objeví, ale jsou to spíše nahodilé klukoviny. Tahle rozsáhlý jednorázový vandalismus je ve městě podle něj velmi neobvyklý. 

„Ve městě je to naprosto mimořádná událost, a to jak rozsahem, tak použitými motivy a nápisy,“ podotkl.

Případ už vyšetřuje i policie, a to pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. A zabývají se jím také specialisté na extremismus. Kvalifikace se tak ještě může změnit. Není jasné, zda šlo o jednoho či více pachatelů. Policie se pak domnívá, že případy spolu zřejmě souvisí.

Škoda už podle předběžných odhadů překročila 100 tisíc korun, uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Nemusí být ale konečná, protože vandal pomaloval i národní kulturní památku. Jaký trest pachateli hrozí, proto zatím není jasné. „Bude se to odvíjet od toho, na kolik bude vyčíslena škoda,“ doplnila Janovská.

Symbolika svastiky

Svastika, pradávný symbol mnoha kultur světa, je kříž s ohnutými rameny, a to buď ve směru hodinových ručiček (pravotočivá svastika), nebo proti němu (levotočivá svastika).

Objevuje se v mnoha kulturách po celém světě jako náboženský symbol, symbol různých organizací a politických směrů nebo prostě jako dekorativní prvek. Nejstarší doklady toho symbolu jsou známy již z neolitu v oblasti Evropy a Blízkého východu.

Nechvalně ji ale proslavil především nacistický vůdce Adolf Hitler. Na sjezdu Nacionálně socialistické dělnické strany Německa se 15. září 1935 stala jedinou státní vlajkou třetí říše zástava s hákovým křížem v bílém kruhu na červeném pozadí.

K volbě svastiky pak Hitler v knize Main Kampf napsal: „Jako národní socialisté vidíme náš program na vlajce. V červené spatřujeme sociální myšlenku hnutí, v bílé nacionalistickou, v hákovém kříži poslání v boji za vítězství árijského člověka.“

Protektorátní prezident Emil Hácha a nacistický vůdce Adolf Hitler | Zdroj: Vojenský historický ústav

Anna Jadrná, Josef Ženatý, Barbora Soukupová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme