Na studium totalitních režimů chce dohlížet 24 kandidátů. Mezi nimi Benešová, Jelínek i Padevět

O tři místa v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů usiluje 24 kandidátů, které doporučily občanská sdružení a organizace. Senát mezi nimi vybere členy rady na schůzi 6. prosince. Pozice v radě obhajují její předsedkyně Emilie Benešová a politolog Lukáš Jelínek. Naopak sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě neusiluje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emilie Benešová, Jiří Padevět, Lukáš Jelínek, Martin Palouš | Zdroj: koláž ČRo

Mezi nominovanými jsou diplomat a někdejší mluvčí Charty 77 Martin Palouš, publicista Jefim Fištejn, režisér a dokumentarista Martin Vadas nebo spisovatel a nakladatel Jiří Padevět.

K adeptům patří rovněž místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek či kritik ústavu a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Zemanovi kandidáti neuspěli

Dlouhodobě neobsazeno je v sedmičlenné radě místo po někdejší předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela. Ani jednoho ze dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana horní komora neschválila.

Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Srp nesplnil kvůli členství v KSČ podmínky pro zvolení.

Srp členem rady ústavu pro studium totality nebude. Nesplňuje podmínku spolehlivosti, míní senátoři

Číst článek

Navrhovateli mohou být sdružení nebo jiné právnické osoby, jejichž předmětem činnosti je zkoumání historie, archivnictví, výchova, vzdělávání nebo ochrana lidských práv. Právo nominovat mají také sdružení účastníků protifašistického nebo protikomunistického odboje.

Členem rady může být zvolen spolehlivý a bezúhonný nestraník. Nesměl být členem předlistopadové komunistické strany ani spolupracovníkem komunistické tajné policie nebo zpravodajské služby.

Senát volí dva členy rady z kandidátů navržených poslanci, jednoho člena z prezidentských kandidátů a čtyři členy z kandidátů navržených občanskými sdruženími nebo organizacemi, které se věnují historii, vzdělávání nebo ochraně lidských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme