Ústředí muslimských obcí vypovědělo Kušnarenka ze svých řad. Rozhodnutí bylo jednohlasné

Ústředí muslimských obcí vypovědělo ze svého středu Leonida Kušnarenka, který jako předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústředí muslimských obcí vypovědělo ze svého středu Leonida Kušnarenka | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Ústředí ve vyjádření informovalo, že členství Kušnarenka bylo zrušeno v neděli. „Tímto zaniká i členství pana Kušnarenka v Muslimské obci v Praze a tedy i jeho funkce ve vedení této obce,“ stojí dále v prohlášení.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

„Důvodem tohoto usnesení jsou prohlášení a jednání pana Kušnarenka, která vážně poškozují zájmy Ústředí muslimských obcí a muslimské komunity v České republice,“ uvedlo ústředí.

Uklidnění situace

Podobně reagoval pro server Deníku N předseda ústředí Muníb Alravi, který řekl, že o odvolání Kušnarenka rozhodlo ústředí jednohlasně a funkci šéfa pražské obce po něm zatím převezme místopředseda.

Kušnarenko na to reagoval tím, že se proti rozhodnutí nebude odvolávat, chce, aby se situace uklidnila.

Pražská muslimská obec odmítla výroky svého předsedy, který na facebooku vyzval k vyzbrojování

Číst článek

Kušnarenko zveřejnil video krátce poté, co osmadvacetiletý Australan 15. března postřílel věřící v mešitách v novozélandském městě Christchurch.

Soukromá prohlášení

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl právník Kušnarenko v půlminutovém vzkazu natočeném na pražském Václavském náměstí.

Od jeho vyjádření se následně distancovala pražská muslimská obec i Alravi. Pražská organizace muslimů na sociální síti uvedla, že jakákoliv Kušnarenkova prohlášení jsou soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v Česku. Kušnarenkův vzkaz odsoudil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme