Praha na semaforu zčervenala. ‚Ústřední krizový štáb obnoví svou činnost,‘ řekl Babiš

Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni. Novou verzi zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko. Na plánovaný přesun metropole do červeného stupně varoval v pátek primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiér Andrej Babiš (ANO) informoval, že bude obnoven Ústřední krizový štáb.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:48 18. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha je prvním regionem v Česku, který bude na semaforu červený. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Celkový týdenní počet nově diagnostikovaných dosahuje hodnoty 166,7 na 100 000 obyvatel a rostoucí trend je dlouhodobý a významný,“ píše se v komentáři ke změněnému zařazení Prahy. Aktuální mapa vychází z dat od 8. do 14. září. 

„Praha bude na semaforu červená,“ napsal na twitteru v pátek primátor Hřib. Původně uvedl, že se s hygieniky dohodl na zavedení distanční výuky ve všech pražských středních a vysokých školách. Později se opravil s tím, že distanční výuka bude platit pouze pro vysoké školy.

Korekce: Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.

12:52 – 18. 09. 2020

50 974

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Text pokračuje pod online reportáží.

Roušky při vyučování

Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi.

Lidi nedodržují základní hygienu, koronavirus se tak dramaticky šíří, míní vládní epidemiolog

Číst článek

V metropoli je nemocí covid-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.

Od pondělí budou v Praze také povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Vyplývá to z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření oznámila ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. Stejné opatření zavede od pondělí i Středočeský kraj.

Ústřední krizový štáb

Důvodem obnovení Ústředního krizového štábu je špatná komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji. Předseda vlády dosud obnovení krizového štábu odmítal s odkazem na to, že ministři o epidemii jednají ve vládní radě pro zdravotní rizika.

Kraje vyzvaly vládu, ať obnoví činnost Ústředního krizového štábu. Babiš byl dosud proti

Číst článek

Obnovení Ústředního krizového štábu prosazovali kvůli zhoršující se epidemické situaci v posledních týdnech sociální demokraté i většina opozičních stran.

Ve čtvrtek premiérovi adresovala výzvu k obnovení štábu, který fungoval na jaře na začátku epidemie, Asociace krajů. „Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,“ řekl Babiš Deníku.

Babiš současně avizoval, že bude o krizovém štábu v pátek jednat s vicepremiérem a ministrem vnitra Hamáčkem. „Dnes jsme se s premiérem dohodli na obnovení činnosti ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání,“ uvedl Hamáček na twitteru. Štáb označil za standardní nástroj krizového řízení. "Jeho aktivace přispěje ke koordinaci úsilí státu a samospráv v boji s epidemií," napsal. 

Možnost nouzového stavu

Babiš v pátek nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl novinářům Babiš.

„Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl Babiš. Dodal, že Vojtěch by měl s příslušným návrhem případně přijít na pondělní jednání vlády. Nouzový stav v Česku platil od 12. března do 17. května.

ada, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme