Na severu Moravy je překročena kapacita krematorií. Situace se musí vyřešit v řádu dnů, řekl Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že bude vypracována statistika naplnění krematorií v jednotlivých krajích. Už nyní je jasné, že kapacita krematorií je překročena na severu Moravy a v některých dalších regionech se blíží limitu. Šéf ČSSD mluvil i o očkování proti koronaviru a zajištění potřebného materiálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ústřední krizový štáb byl vyzván, aby reagoval na naplněné kapacity krematorií v Moravskoslezském kraji. Na starost to má ministerstvo pro místní rozvoj. Dohodli jsme se, že bude vypracována statistika naplnění krematorií v jednotlivých krajích, detailnější informace dostaneme v pátek,“ řekl Hamáček. Postup chce společně koordinovat se sdružením pohřebnictví.

„Situace se musí vyřešit v řádu dnů. V nejbližší době dojde k převozu 50 těl do krematoria v Hustopečích,“ doplnil Hamáček. Největší kapacity mají podle něj spalovny v Praze.

‚Situace není dobrá‘

Ministr vnitra uvedl, že mimo oblasti pohřebnictví krizový štáb diskutoval především o situaci ohledně koronaviru a s tím souvisí i očkování. „Obecně vzato situace není dobrá, pohybujeme se na světové špičce nových případů. Vláda dělá všechno pro to, aby přijímaná opatření byla efektivní. Je klíčové, abychom je všichni dodržovali a věřili v jejich efektivitu,“ uvedl Hamáček.

„Dokud nebude společnost proočkována, jiná než tvrdá opatření spočívající v omezení kontaktů a přenosů nejsou možná,“ dodal. 

Žádné komplikace u náběhu očkování podle šéfa Ústředního krizového štábu nejsou a kraje se průběžně přidávají. Stát podle Hamáčka vytváří také 50procentní rezervu vakcinačního materiálu, jako jsou například injekční stříkačky.

„Co se týká očkování policie, ministerstvo vnitra uplatnilo požadavek v první fázi na 1100 osob. Spadají sem i hasiči a další zaměstnanci ministerstva. Předpokládáme, že to zvládneme vlastními silami a očkování provede zdravotnické centrum resortu,“ uvedl k očkování Hamáček.

S většinou policistů podle něj ministerstvo počítá až v druhé březnové fázi. Průměrný zájem mezi policisty je podle policejního prezidenta Jana Švejdara asi 60 procent. S očkováním strážníků se podle Hamáčka počítá také ve druhé fázi.

Z úterý přibylo v Česku rekordních 17 278 nakažených – to je podle dat ministerstva zdravotnictví nejvíce od vypuknutí epidemie. Mírně ubylo množství hospitalizovaných pacientů, ke středečnímu ránu jich je 7001, ve vážném stavu je přibližně tisícovka z nich.

Rizikový index protiepidemického systému (PES) ke středečnímu dni klesl na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu.

Opatření v zemi odpovídají pátému stupni od 27. prosince. Vláda před Vánocemi uvedla, že to tak zůstane minimálně do neděle 10. ledna. Kvůli nepříznivé epidemické situaci a zhoršující se situaci v nemocnicích budou s největší pravděpodobností platit i příští týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme