Ústřední sněm ODA: Do voleb samostatně

Občanská demokratická aliance půjde do voleb samostatně. V Humpolci o tom definitivně rozhodl její Ústřední sněm. ODA sestaví v brzké době volební štáb, který určí strategii a volební program. Tvorbou kandidátek byly s okamžitou platností pověřeny krajské organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanská demokratická aliance | Foto: ODA

Předseda ODA Michael Žantovský rovněž uvedl, že dluh strany byl jen zástupnou příčinou rozpadu Čtyřkoalice. Tou pravou příčinou byla podle něj snaha některých představitelů KDU-ČSL zajistit si výhodné vyjednávací pozice po volbách. Osud Čtyřkoalice na krajských úrovních zůstává zcela v kompetencích krajských organizací.

Ústřední sněm ODA konstatoval, že rozhodnutím celostátní konference KDU-ČSL o sestavení kandidátek s Unií svobody-DEU byla porušena dohoda o předvolební a povolební spolupráci stran Čtyřkoalice z loňského října. "Protože jde o porušení týkající se samotného smyslu smluv tvořící Čtyřkoalici, bere sněm na vědomí, že tím byly tyto smlouvy vypovězeny," uvádí se v usnesení.

Na jednání zazněly i hlasy, že dojde k revizi koaličních smluv v krajských a obecníchzastupitelstvech. Prohlásil to například krajský předseda ODA na Vysočině Pavel Maslák. "Protože zanikla Čtyřkoalice na centrální úrovni, měli bychom se bavit v jednotlivých krajích o tom, jak dál budou koalice složeny právě v těch krajích. Bavit se o tom, zda budou smlouvy, které byly uzafvřeny v rámci Čtyřkoalice stranami čtyř různých subjektů bez názvu Čtyřkoalice nebo se budou uzavírat další dohody s dalšími subjekty." Předseda strany Michael Žantovský ale v této souvislosti řekl, že další spolupráce bývalých stran čtyřky v regionech je věcí konkrétních dohod přímo v místě. On sám prý neočekává žádné změny stávajícího stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Maslák o krajských koalicích

Krize kvůli dluhu ODA vyvrcholila rozhodnutím Celostátní konference KDU-ČSL kandidovat do Poslanecké sněmovny společně jen s US-DEU. Na to v pátek reagoval Karel Kühnl rezignací na funkci lídra Čtyřkoalice. Podle něho totiž v nové situaci není pro funkci lídra místo.

Zánik čtyřky ještě před tím oznámil předseda ODA Michael Žantovský: Aliance půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Naopak podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody projekt Čtyřkoalice dál existuje a lidovci a unionisté musí najít novou formu spolupráce.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme