Ústřední výbor ČSSD nebude požadovat vysvětlení Grossova bytu

Naposledy před velikonočním sjezdem ČSSD se dnes v Praze na řádném zasedání sešel ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Projednat má mimo jiné plán na snížení daní a příčiny volebních neúspěchů. Není příliš pravděpodobné, že by se mezi témata dostala také kauza kolem financování bytu premiéra a úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse, která se řešila také na půdě parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Funkcionáři ČSSD dávali během týdne najevo, že Grossovi věří a další projednávání tohoto případu požadovat nebudou. Aféru považují za štvanici na svého šéfa. Tento názor sdílí také ministr financí Bohuslav Sobotka

"Řada věcí na té kauze působí absurdním dojmem, některé věci působí neskutečně, čili myslím si, že je to kombinace kampaně a možná určité mediální neobratnosti. Nevidím nějaký prohřešek, kterého by se premiér dopustil a za který by měl být hnán k odpovědnosti," uvedl Sobotka.

Vylučuje proto, že by se na nadcházejícím sjezdu pokusil získat funkci předsedy ČSSD. "O tomto tématu neuvažuji, já si vážím podpory, kterou jsem získal v několika krajích jako kandidát na funkci prvního místopředsedy sociální demokracie a mám v úmyslu se na sjezdu ucházet u tuto pozici," potvrdil Sobotka.

Očekává se, že o funkci předsedy bude s Grossem, kterého výbor po rezignaci Vladimíra Špidly kvůli propadu v červnových evropských volbách pověřil vedením strany, soupeřit na dubnovém sjezdu místopředseda strany Zdeněk Škromach. Ten se dosud nechtěl k aféře vyjadřovat. Očekává ale, že o ní bude Gross hovořit sám a že ji "upřímně vysvětlí".

Samotný Gross kvůli případu svého bytu odstupovat z funkce nehodlá. Před poslanci ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň.

Ústřední výkonný výbor má dnes hlavně hledat odpovědi na otázky, proč propadli kandidáti sociální demokracie v loňských evropských, senátních i krajských volbách a jak bude probíhat nadcházející sjezd. Podle kuloárových informací z Lidového domu prý ale není zájem analýzu voleb, kterou si ČSSD zaplatila, příliš rozebírat a odtajňovat. Dostanou prý ji jen členové pětatřicetičlenného předsednictva. Všech 170 členů výboru ji prý rozhodně nedostane.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme