Ústřední výkonný výbor ČSSD potvrdil Sobotku jako kandidáta na premiéra

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nemusí rezignovat na post předsedy strany. Ústřední výkonný výbor sociální demokracie zrušil dva týdny staré usnesení předsednictva ČSSD, které tento krok navrhlo, a také usnesení, které Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu. Výbor zároveň Sobotku potvrdil jako kandidáta na post premiéra a šéfa vyjednávacího týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze, předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Ústřední výkonný výbor vyjádřil na základě stanovisek místních organizací, okresních a krajských výborů sociální demokracie plnou podporu předsedovi ČSSD. Současně potvrdil předsedu ČSSD jako vedoucího povolebního vyjednávacího týmu pro jednání o ustavení vlády a také pro úpravu poměrů v Poslanecké sněmovně," řekl na tiskové konferenci po jednání ÚVV a grémia strany Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záznam tiskové konference po jednání grémia ČSSD, na kterém se rozhodlo o složení nového vyjednávacího týmu. Mluví předseda strany Bohuslav Sobotka

„Rovněž potvrdil předsedu sociální demokracie jako kandidáta na funkci předsedy vlády České republiky, pokud se tedy sociální demokracii podaří ustavení takové vlády vyjednat. Přijetí tohoto usnesení umožní sociální demokracii v nejbližších hodinách, aby se vrátila k jednacímu stolu a zahájila intenzivní diskuzi s parlamentními stranami o sestavení vlády,“ dodal.

Pro zrušení obou usnesení předsednictva ČSSD z 27. října se podle očekávání vyslovila většina z 33členného ústředního výkonného výboru strany. Sobotka před dvěma týdny rezignovat odmítl, jednání části spolustraníků označil za pokus o puč a rozhodnutí nechal právě na dnešním jednání výkonného výboru.

Sobotka se chce co nejdřív sejít s prezidentem, vládu by rád sestavil do konce roku

Číst článek

Právě postup „pučistů" dnes výbor odsoudil. Naopak neprošel návrh hlasovat o pozici místopředsedy ČSSD Milana Chovance, který byl jediným z pěti účastníků takzvané lánské schůzky a na vysoké stranické funkce zatím nerezignoval.

Ústřední výkonný výbor dnes také odmítl svolat mimořádný sjezd ČSSD plánovaný na únor s tím, že by se sociální demokraté měli soustředit spíše na sestavení vlády.

Utajované lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem se po volbách zúčastnili Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola a Milan Chovanec. Právě Chovanec schůzku přiznal jako první, a tak se za něj v uplynulých dnech postavil i Bohuslav Sobotka. Chovanec také zatím jako jediný z účastníků schůzky nerezignoval na vysoké stranické funkce.

Schválil tak návrh místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka, že sjezd se bude konat jen v případě, že se ČSSD nepodaří kabinet vytvořit.

V novém vyjednávacím týmu je i Chovanec

Po jednání výkonného výboru se sešlo grémium strany, na kterém Bohuslav Sobotka představil návrh sestavy nového týmu, který byl měl o vládě vyjednávat.

Jeho členy se vedle Sobotky, který tým vede, stali předseda Senátu Milan Štěch, spojkou s hejtmany je Milan Chovanec, za vedení strany je v týmu Alena Gajdůšková a za sněmovnu Lubomír Zaorálek.

Chovanec chápe post ve vyjednávacím týmu jako možnost vylepšit si reputaci. „Já teď mohu maximálně odpracovat některé chyby, které jsem udělal, a na to jsem připraven," věří.

Nejdřív ANO, pak lidovci, nakonec Zeman

O vládě začali členové týmu vyjednávat ještě dnes, a to v Průhonicích u Prahy s představiteli hnutí ANO. Zítra se začne připravovat schůzka s lidovci a Sobotka chce rovněž v pondělí požádat o setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

Sobotka: ČSSD se musí sjednotit, jinak bude jako SPOZ a skončí v propadlišti dějin

Číst článek

„V okamžiku, kdy se nám podaří nalézt příslušnou programovou shodu a bude k dispozici návrh programu budoucí vlády České republiky, rozhodne za sociální demokracii o tom, jestli do vlády za takových podmínek vstoupíme, buď ústřední výkonný výbor nebo je zde alternativa vnitrostranického referenda,“ informoval Sobotka.

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze | Foto: Filip Jandourek

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme