Ústupky rebelům z ODS budeme chtít znovu projednat, varují TOP 09 i LIDEM

Vzbouření poslanci v ODS kolem Petra Tluchoře stále odmítají podpořit opatření, která by zvýšila daně. Vláda proto stáhla návrh státního rozpočtu na příští rok a ministr financí jej musí přepracovat. TOP 09 i LIDEM ale upozorňují, že i kdyby se ODS se svými rebely dohodla, budou chtít o všech změnách znovu jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že koalice nemá k dispozici tolik hlasů, aby prosadila potřebné doprovodné zákony. Vláda poté požádala sněmovnu, aby jí vrátila původní návrh státního rozpočtu na příští rok.

Takzvaný daňový balíček obsahuje především zvýšení DPH a daně pro lidi s vyššími příjmy. Pokud by tato opatření nezačala platit, bylo by nutné seškrtat na příjmové a výdajové stránce rozpočtu víc než 20 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve sněmovně shrnula redaktorka Martina Spěváčková, okomentovaly ho vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake a místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru Helena Langšádlová

Podle místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru sněmovny Heleny Langšádlové není rozhodnutí ministra financí stáhnout návrh rozpočtu nátlakem na odbojné poslance ODS. Návrh ale musí vycházet ze zatím stále platných zákonů, pokud není jasná jejich definitivní podoba.

„V to, že se nad tím rebelové ještě zamyslí, pořád ještě doufáme, protože oni sami několikrát pro fiskální balíček hlasovali. Pro nás je to jednání dnes nevysvětlitelné,“ říká Langšádlová.

Podle ní by se nemělo hlasování o balíčku spojovat s blížícím se kongresem ODS. „Není důvod odkládat projednávání balíčku. Bude záležet na tom, zda bude vůle ze strany rebelů. Pak se ukáže, jestli jim jde opravdu o hledání nějakého konsenzu nebo jenom o zvyšování své politické váhy uvnitř ODS,“ uvažuje místopředsedkyně TOP 09.

ODS se s rebely na kompromisu k daním neshodla, bude dál jednat

Číst článek

Také podle vicepremiérky za stranu LIDEM Karolíny Peake souvisí bouře uvnitř ODS s kongresem, na kterém se bude obměňovat vedení strany.

„ODS je teď velmi nečitelná a nevypočitatelná. Já doufám, že kongres ODS už učiní konec všem těmto šarvátkám a nesrozumitelnostem, i když je velmi nepříjemné, že se teď nacházíme v legislativním štronzu, nejen co se týká rozpočtu a konsolidačního balíčku, ale celé řady dalších věcí, které jsou pro ODS citlivé a které kvůli tomu nepostupují dál,“ upozorňuje Peake.

Analytici: Je zjevné, že rebelům v ODS nejde o programové ideje

Číst článek

„Že celá debata byla znovu otevřena krátce před kongresem ODS, tak si myslím, že pouze slepý nevidí, že to souvisí s mocenským přeskupováním uvnitř této politické strany. Koneckonců je to strana, která v tomto má nechvalnou tradici,“ připomíná vicepremiérka.

Pokud by nakonec rebelové přistoupili na kompromis, který navrhuje Petr Nečas, neměla by vláda vyhráno. Karolína Peake i Helena Langšádlová upozorňují, že jejich strany budou chtít o všech změnách v původně dojednaném kompromisu znovu jednat.

Kalousek chce stáhnout rozpočet z říjnové schůze. TOP 09 ho v tom podpoří

Číst článek

„Zaprvé se zatím bavíme o nějakých kompromisech v rámci ODS. Ještě je potřeba, aby případné kompromisy byly uzavírány v rámci koalice. Situace rozhodně nestojí tak, že ve chvíli, kdy se něco domluví v rámci ODS, tak to platí také v rámci koalice,“ říká Peake.

„Naprosto razantně odmítáme, že se nám nyní předloží výsledek jednání z ODS a předá se nám černý Petr, že pokud LIDEM teď nepodpoří tyto změny, padá vláda. To odmítáme zcela rezolutně. Ale jsme připraveni si sednout k jednacímu stolu,“ dodává vicepremiérka.

Sociální demokraté chtějí hlasování o daních a státním rozpočtu co nejdříve

Číst článek

O kompromisu je ochotna jednat i TOP 09. Hlavním cílem je pro ni zachování schodku státního rozpočtu do maximální výše 100 miliard korun, tedy pod 3 procenta HDP.

„Pokud se udělají nějaké změny na příjmové straně, nebude se zvyšovat daňové zatížení, tak to musí znamenat redukce na straně výdajové. A to bude mít velmi neblahé dopady na hospodářství,“ varuje Langšádlová. Podle ní by se omezily hlavně výdaje na infrastrukturu nebo vědu a výzkum. Jiných možností, kde by se dalo šetřit, prý už mnoho není.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme