Uštvaly ho výslechy Státní bezpečnosti. Před 40 lety zemřel filosof Jan Patočka, mluvčí Charty 77

Patří k největším českým filosofům 20. století, byl ale také bojovníkem za svobodu a demokracii. Stal se jedním z trojice prvních mluvčích Charty 77 a za svou osobní statečnost zaplatil životem. Jmenoval se Jan Patočka a před 40 lety zemřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Patočka (1971) | Foto: Jindřich Přibík, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

„Působil na každého člověka tím, jak bral tu filosofii vážně. Byl až posedlý,“ vzpomínal v Českém rozhlasu na svého tchána filosof a vysokoškolský učitel Jan Sokol.

Patočka si podle něho dlouho politiky nevšímal, veřejně známějším se stal v době Pražského jara, kdy se zabýval reformou Akademie věd. Proti komunistickému režimu otevřeně vystoupil v roce 1976, kdy organizoval petici za propuštění hudebníků kapely The Plastic People of the Universe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uštvaly ho výslechy Státní bezpečnosti. Před 40 lety zemřel filosof Jan Patočka, mluvčí Charty 77. Připomněl ho Jaroslav Skalický

„Patočku dopálilo, že i takováto maličkost té moci vadí a že si vyleje zlost na takových prima klucích, kteří si chtějí dělat hudbu,“ říká Sokol.

Státní bezpečnost už Jana Patočku pečlivě sledovala a komunistická propaganda ho očerňovala v médiích.

„Profesor Patočka je dnes spolu s dalšími jednotlivci z řad československých občanů pomocníkem antikomunistických kruhů v jejich kampani proti Československu,“ vysílal tehdejší Československý rozhlas.

Když vznikla Charta 77, patřil Patočka spolu s Jiřím Hájkem a Václavem Havlem do první trojice jejích mluvčích. Chartě vtiskl výrazný občanský a mravní charakter. StB pak zvýšila svou pozornost, Patočku zvala na opakované výslechy, které špatně snášel.

Ve věku 90 let zemřel bývalý mluvčí Charty 77 a rektor UK Radim Palouš

Číst článek

„Nebylo to tak, že by ho tloukli nebo mučili. Patočka se jim snažil vysvětlit, co dělá. Oni jakoby poslouchali a když výklad skončil, tak začali znovu. Tohle mu udělali během dne několikrát. A tohle ho, myslím, nejvíce deptalo. Rozhodujícím momentem bylo, když přijel holandský ministr zahraničí a nabídl Patočkovi setkání,“ popisuje Sokol.

Na schůzce, ze které se dochoval zvukový záznam, v němčině ministrovi vysvětloval, že Chartě nejde o ústavní změny, ale jen o uplatňování československých zákonů.

Komunistický režim zuřil. Po výslechů 3. března 1977 se Jan Patočka zhroutil. Jeho pohřeb rušil hluk policejní helikoptéry a jeho účastníky monitorovala StB, přesto se stal velkou protikomunistickou demonstrací.

Jan Patočka, filozof | Foto: Univerzita Karlova v Praze

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme