Uštvaly ho výslechy Státní bezpečnosti. Před 40 lety zemřel filosof Jan Patočka, mluvčí Charty 77

Patří k největším českým filosofům 20. století, byl ale také bojovníkem za svobodu a demokracii. Stal se jedním z trojice prvních mluvčích Charty 77 a za svou osobní statečnost zaplatil životem. Jmenoval se Jan Patočka a před 40 lety zemřel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Patočka (1971)

Jan Patočka (1971) | Foto: Jindřich Přibík, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

„Působil na každého člověka tím, jak bral tu filosofii vážně. Byl až posedlý,“ vzpomínal v Českém rozhlasu na svého tchána filosof a vysokoškolský učitel Jan Sokol.

Patočka si podle něho dlouho politiky nevšímal, veřejně známějším se stal v době Pražského jara, kdy se zabýval reformou Akademie věd. Proti komunistickému režimu otevřeně vystoupil v roce 1976, kdy organizoval petici za propuštění hudebníků kapely The Plastic People of the Universe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uštvaly ho výslechy Státní bezpečnosti. Před 40 lety zemřel filosof Jan Patočka, mluvčí Charty 77. Připomněl ho Jaroslav Skalický

„Patočku dopálilo, že i takováto maličkost té moci vadí a že si vyleje zlost na takových prima klucích, kteří si chtějí dělat hudbu,“ říká Sokol.

Státní bezpečnost už Jana Patočku pečlivě sledovala a komunistická propaganda ho očerňovala v médiích.

„Profesor Patočka je dnes spolu s dalšími jednotlivci z řad československých občanů pomocníkem antikomunistických kruhů v jejich kampani proti Československu,“ vysílal tehdejší Československý rozhlas.

Když vznikla Charta 77, patřil Patočka spolu s Jiřím Hájkem a Václavem Havlem do první trojice jejích mluvčích. Chartě vtiskl výrazný občanský a mravní charakter. StB pak zvýšila svou pozornost, Patočku zvala na opakované výslechy, které špatně snášel.

Ve věku 90 let zemřel bývalý mluvčí Charty 77 a rektor UK Radim Palouš

Číst článek

„Nebylo to tak, že by ho tloukli nebo mučili. Patočka se jim snažil vysvětlit, co dělá. Oni jakoby poslouchali a když výklad skončil, tak začali znovu. Tohle mu udělali během dne několikrát. A tohle ho, myslím, nejvíce deptalo. Rozhodujícím momentem bylo, když přijel holandský ministr zahraničí a nabídl Patočkovi setkání,“ popisuje Sokol.

Na schůzce, ze které se dochoval zvukový záznam, v němčině ministrovi vysvětloval, že Chartě nejde o ústavní změny, ale jen o uplatňování československých zákonů.

Komunistický režim zuřil. Po výslechů 3. března 1977 se Jan Patočka zhroutil. Jeho pohřeb rušil hluk policejní helikoptéry a jeho účastníky monitorovala StB, přesto se stal velkou protikomunistickou demonstrací.

Jan Patočka, filozof | Foto: Univerzita Karlova v Praze

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme