Úsvit chce kvůli gamblerství zakázat hrací automaty i videoloterijní terminály

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury navrhuje úplný zákaz hracích automatů a videoloterijních terminálů. Kvůli tomu, že gamblerství je nemoc, na které by nikdo neměl vydělávat. Podle Okamury nevyváží výdělky z hazardu náklady, které do něj společnost naopak musí investovat. Občanské sdružení Brnění, které proti hazardu dlouhodobě bojuje, návrh přivítalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automat | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Nikdo nemusí mít strach, že zakážeme třeba poker nebo mariáš,“ upřesnil poslanec hnutí Úsvit Martin Lank.

„Zvažovali jsme i možnost, že by to bylo třeba jako, tuším, v Rusku, kde jsou vyčleněná kasina, kde je možné provozovat výherní hrací automaty, ale většinou jsme se shodli na tom, že je třeba říci, že tady nepomůže nějaká selekce nebo výjimky a zákaz by měl být absolutní,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan a poslanec hnutí Úsvit Martin Lank

Matěj Hollan ze sdružení Brnění, které dlouhodobě bojuje proti hazardu, návrh Úsvitu přivítal. Podle něj se tím určitě sníží dostupnost hazardu a závislost na něm, takže jde o krok dobrým směrem.

Zdůraznil ale, že je třeba vyřešit také internetové sázení nebo třeba kurzové sázky. Doplnění zákona, které Úsvit navrhuje, s tímto částečně počítá - obsahuje například zákaz online kasin.

„Zásadní je, že doposud se v historii České republiky legislativa v oblasti hazardu jenom pořád zhoršovala. Nepodařilo se to zlepšit ani Věcem veřejným, které měly celkem upřímný zájem v tom něco dobrého udělat, protože se nikdy nevyjednala dostatečná podpora napříč Poslaneckou sněmovnou,“ poznamenal Hollan.

Hnutí Úsvit si podle Lanka tento problém uvědomuje, podporu pro radikální změnu ale bude teprve vyjednávat. V dolní komoře však sedí noví poslanci, a návrh by tak prý mohl uspět.

„Předpokládejme, že jestliže jde o takovou věc, kterou by veřejnost mohla přivítat, protože jí to pomůže, tak by se shoda najít mohla,“ uvedl Lank.

Připomněl také, že poslanci Úsvitu dnes předložili návrh zákona o referendu, a pokud by prošel, lidé by si mohli zákaz výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů odhlasovat sami.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme