Utajené azylové domy i terapie pro násilníky, vláda schválila plán prevence domácího násilí

Vláda na dnešním zasedání schválila nový akční plán prevence domácího násilí. V Česku by tak za pár let měly fungovat utajené azylové domy, důkladné terapie pro násilníky nebo zařízení pro pomoc dětem, které se staly svědky útoků v rodinách. Dokument navazuje na čtyři roky starý plán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí

Domácí násilí | Foto: Český rozhlas

Nový akční plán jsme rozšířili o problematiku takzvaně genderově podmíněného násilí, přibližuje vedoucí oddělení rovnosti žen a mužů na ministerstvu pro lidská práva Lucia Zachariášová.

„Jedná se o násilí, které je pácháno na ženách právě proto, že jsou ženami. Lze si pod tím představit domácí násilí, znásilnění, nebezpečné pronásledování neboli stalking. Plán se ale také může týkat mužů,“ vysvětluje Zachariášová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila plán prevence domácího násilí. Téma přiblížily vedoucí oddělení rovnosti žen a mužů L. Zachariášová a J. Poláková z proFemu

Podle ní se ale z 97 stávají oběťmi domácího násilí ženy. Plán sice počítá například s utajenými azylovými domy, opatření se ale netýkají pouze obětí domácího násilí.

Snažíme se komplexně pokrýt celou problematiku a pracovat se všemi aktéry a aktérkami problémové situace, říká Zachariášová.

„Rozhodli jsme se, že k problému domácího násilí přistoupíme komplexně a budeme se zabývat nejen obětmi, ale i násilnými osobami. S nimi je také potřeba pracovat, aby se násilí neopakovalo a byly si vědomy, že co dělají, není úplně v pořádku. Jsou tam i úkoly, které se týkají práce s dětmi, které jsou svědky domácího násilí,“ popisuje Zacháriášová.

Nový plán obsahuje zhruba 70 opatření

Na přípravě národního akčního plánu se podílely také některé neziskové organizace. Je to správný krok dobrým směrem, říká ředitelka organizace proFem Jitka Poláková. Podle ní ukazuje nový plán vůli státu k řešení takových závažných témat.

„Obsáhlý dokument, který komplexně celé to téma nějakým způsobem reflektuje a řeší, je samozřejmě dobrá věc. Ale druhá věc bude, jestli jednotlivé resorty budou ten národní akční plán opravdu naplňovat. Zdá se, že problematika se dostává do popředí, ale vyhráno ještě nemáme,“ dodává Poláková.

Domácí násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Akční plán obsahuje zhruba 70 opatření prevence domácího násilí. V letech 2015 až 2018 budou spadat do kompetencí jednotlivých ministerstev.

„Akční plán počítá s tím, že finanční prostředky na realizaci opatření půjdou z rozpočtových kapitol jednotlivých resortů. Resorty musí ekonomicky plánovat to, aby byly úkoly v jednotlivých letech pokrýt,“ podotýká Zacháriášová.

Ministerstvo pro lidská práva chystá osvětové kampaně, které chce zrealizovat koncem tohoto nebo začátkem příštího roku. Mimo jiné by se měly týkat prevence domácího a genderově podmíněného násilí.

Veronika Sedláčková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme