Utajení svědci se dočkají větší ochrany

Utajení svědci se možná dočkají větší ochrany. Novou identitu by si mohli nechat i po skončení ochranného režimu a s vymyšlenou minulostí a pod falešným jménem tak žít až do smrti. Počítá s tím novela z dílny ministerstva vnitra, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného čtení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle bezpečnostního experta ODS Jana Vidíma zajistí norma i lepší ochranu osobních dat svědků. Největším problémem podle něj zůstává to, kam utajené svědky na malém území Česka schovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele příslušného zákona mluvili na Radiožurnálu Karel Bačkovský, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a poslanec za ČSSD a stínový ministr vnitra této strany, Jeroným Tejc

„Jsme poměrně malá země a přestěhování z Prahy do Brna nebo naopak nic neřeší. Tady se bude muset velmi intenzivně jednat uvnitř EU nebo s našimi dalšími spojenci.“

Norma pamatuje i na důchodové pojištění takto chráněných lidí.

„Takováto pomoc se obecně poskytuje osobám, které spolupracují s na dosažení účelu trestního řízení a hrozí jim nějaké závažné a dlouhodobé ohrožení. Jedná se o tak intenzivní ohrožení, že ji nejde poskytnout nijak jinak a nejde je chránit žádným jiným méně intenzivním způsobem. Kromě svědků můžou takovou ochranu dostat i další lidé, kteří se účastní trestního řízení, například znalci. Ochrana se vždy poskytuje i osobám blízkým,“ uvádí Karel Bačkovský, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Podle Bačkovského neznamená novela žádnou revoluci. Ochrana svědků u nás již nějakou dobu úspěšně probíhá, za tu dobu se ale vychytaly chyby a tato novela na ně reaguje:

„Nejde o nějaké zásadní změny, považuji to spíše za změny dílčí a technické.“

„Nebudeme posuzovat zákony podle toho, kdo je předkládá, ale podle jejich obsahu. V zásadě s touto novelou souhlasíme. Máme ale výhrady, které jsou věcného charakteru,“ říká poslanec za ČSSD a stínový ministr vnitra této strany Jeroným Tejc.

Sociální demokraté chtějí ještě před schválením novelu upravit tak, aby o ochraně svědků závažných trestných činů nerozhodoval pouze ministr vnitra, ale i soud.

„Tam by do toho měl vstoupit soudce, který by rozhodoval o zahájení toho programu, o jeho ukončení, případně přerušení,“ říká předseda bezpečnostního výboru František Bublan z ČSSD.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme