Utajený návrat trojice Čechů ze Zambie vyvolává spekulace

Údajná špionáž v Africe, dva a půl měsíce domácího vězení a nakonec utajený návrat domů, o kterém nevěděli ani nejbližší příbuzní. Tak v kostce vypadá příběh tří českých turistů, kteří loni v říjnu odjeli do africké Zambie. Kvůli focení vjezdu do kasáren a základny zambijského letectva je tamní úřady obvinily ze špionáže. Českým úřadům se podařilo turisty dostat domů ještě před Silvestrem. Okolnosti návratu jsou ale zatím tajné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Podle České televize totiž dorazila trojice - Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Vebr - do České republiky v utajení. Jejich rodiny se o návratu dozvěděly až po příletu na pražské ruzyňské letiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostupné informace o návratu tří Čechů ze Zambie shrnula v Ranním Radiožurnálu redaktorka Alžběta Havlová

Cetel serveru Ihned.cz nechtěl říct, jakým způsobem se z Afriky dostali, a ke spekulacím o útěku se nevyjádřil. Výdaje za řešení potíží v Zambii je přišly na 6000 dolarů (117.600 korun).

Deník Právo zase oslovil experta na tajné služby Andora Šándora. Ten dokonce naznačuje, že za vším může být přísně utajovaná akce českých úřadů a tajných služeb.

Spekuluje se totiž o tom, že Češi ze Zambie vycestovali na české doklady s falešnými jmény.

Podle českého ministerstva zahraničí bude soudní proces v Zambii pokračovat bez jejich přítomnosti. Resort doufá, že v takovém případě se prokáže jejich nevina.

Čechům za špionáž hrozilo 25 let vězení

Češi byli v Zambii obviněni ze špionáže kvůli tomu, že fotili, co prý neměli. Na jedné z inkriminovaných fotek je tabule se zákazem vstupu u veřejné silnice před kasárnami Mikango; podle obviněných je za tabulí vidět pouze les, ve kterém se vojenský prostor zřejmě nachází.

Další snímek zachycoval dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města. Za to jim hrozil trest odnětí svobody až 25 let.

Po zadržení strávili sedm dní ve vazbě, pak přebývali v rozestavěném domku bratra honorárního konzula a museli se hlásit policii.

Dostat je ze Zambie se snažil i prezident Václav Klaus. V dopise svému zambijskému protějšku vyjádřil přesvědčení, že Češi neměli v úmyslu spáchat trestný čin.

Česká diplomacie do Afriky vyslala svého emisara, úsilí českých úřadů o propuštění mužů ale bylo marné. Ještě před Vánoci proto trojici do Zambie telefonoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, aby zadržené povzbudil.

Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme