Útočníci z Vítkova věděli co dělají, tvrdí znalec

Mladíci podezřelí z útoku na dům Romů ve Vítkově na Opavsku netrpí duševní poruchou. U obžalovaných se ale objevují známky nesnášenlivosti k menšinám. Soud dnes v kauze Vítkov vyslechl psychiatra a psychologa, kteří na obžalované vypracovali znalecké posudky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče Natálky Anna Siváková (uprostřed) a Pavel Kudrik (v popředí vpravo) před jednací síní.

Rodiče Natálky Anna Siváková (uprostřed) a Pavel Kudrik (v popředí vpravo) před jednací síní. | Zdroj: ČTK

Ani jeden z obžalovaných netrpí duševní poruchou nebo poruchou osobnosti. To je závěr znalce psychiatra Svatopluka Sedláčka. Znalec postupně hodnotil všechny čtyři obžalované z řad příznivců pravicových extremistických skupin z Opavska, Bruntálska a Šumperska. Podle znalce netrpí ani pyromanií. Všichni si podle něj uvědomovali, co dělají.

Při pobytu na svobodě nejsou podle Sedláčka pro společnost nebezpeční a v případě trestu jsou schopni nápravy.

Psycholog Petr Vavřík pak u soudu řešil vztah obžalovaných k neonacistickým myšlenkám. Vavřík potvrdil, že obžalovaní inklinují k tendencím pravicového extremismu. Zaznamenal u nich například známky nesnášenlivosti k menšinám. To vše se umocňuje, když jsou spolu ve skupině.

Znalec zkoumal pouze tři obžalované, ani jeden z nich nechtěl ve skupině zaujmout dominantní postavení. Čtvrtý obžalovaný, David Vaculík, psychologické zkoumání odmítl. Posudek tak na něj vypracovaný není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s útočníky ve Vítkově sleduje Andrea Čánová.

Na žádost zmocněnce rodiny soudce také přečetl spis obžalovaného Jaromíra Lukeše, který se týká jeho dřívějšího odsouzení. Lukeš v minulosti rozšiřoval neonacistické materiály, například kodex hnutí skinheads.

Čtveřici extremistů viní žaloba z toho, že měli hodit 19. dubna 2009 zápalné lahve do domu ve Vítkově, který obývali Romové. Při útoku byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Popálena byla i matka Natálky Anna Siváková, dům rodiny navíc vyhořel.

Pokud soud uzná jejich vinu, hrozí jim až doživotní vězení.

Andrea Brtníková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme