Otec při střelbě chránil dceru vlastním tělem, zraněním poté podlehl, říká chirurg z Ostravy

„Asi v 7.15 mi volala rozrušená kolegyně z ambulance, že tam nemám chodit, že se tam střílí,“ popsal pro Českou televizi úterní událost chirurg ostravské nemocnice Marcel Mitták. Jak vypověděl, několik minut poté už spěchal na operační sál, kde se lékaři pokoušeli zachránit život muži, kterého postřelil útočník z Ostravy. Podle lékaře byl obětí střelce otec nezletilé dcery, jeho život se nepodařilo bohužel zachránit.

Ostrava (Aktualizováno: 11:55 11. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrudní a břišní chirurg Fakultní nemocnice Ostrava Marcel Mitták

Hrudní a břišní chirurg Fakultní nemocnice Ostrava Marcel Mitták | Zdroj: čt24

Když útočník začal střílet, chránil muž podle výpovědi chirurga dívku vlastním tělem. Muž tak své dceři život zachránil, jemu samotnému už ale lékaři pomoci nedokázali.

Na sousedy působil jako sportovec a pohodář. Co o střelci z Ostravy zjistili reportéři Radiožurnálu?

Číst článek

„Zranění, která muž utrpěl, byla natolik rozsáhlá a fatální, že nebylo možné tento stav zvrátit,“ popsal Mitták. „Pochopitelně nás, kteří máme děti, to hluboce zasáhlo, tomu nelze emočně uniknout,“ dodal.

Útočník v ostravské fakultní nemocnici zastřelil v úterý šest lidí, další tři zranil. Mezi oběťmi jsou také dva příslušníci vězeňské služby. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová uvedla, že oba nebyli při útoku ve službě, lékaře navštívili v době svého volna.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO k tomu uvedla: „S hlubokým zármutkem jsem dnes přijala zprávu, že při tragédii v ostravské fakultní nemocnici zemřeli dva příslušníci Vězeňské služby České republiky.“ A dodala, že by ráda vyjádřila upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech tragické události.

Jedna postřelená žena zůstává v kritickém stavu, další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

Oběťmi střelby v ostravské nemocnici jsou také dva příslušníci vězeňské služby, byli tam v době volna

Číst článek

Pozůstalí po obětech skončili v péči psychiatrů a odborníků, tragédie ochromila provoz nemocnice až do pozdního úterního odpoledne.

Podle informací reportéra Radiožurnálu z místa tragédie byl ve středu ráno již provoz v ostravské fakultní nemocnici plně obnoven, uzavřené zůstává pouze traumatologické oddělení, kde střelec v úterý ráno útočil. Někteří lidé, které útočník zranil, by měli být podle aktuálních informací mimo ohrožení života.

Jedna pacientka zůstává v kritickém stavu. „Stav pacientky je stále velmi vážný, kritický. V tuto chvíli nelze spekulovat o dalším vývoji,“ řekla mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová. Dodala, že více se nemocnice nebude k zdravotnímu stavu ženy vyjadřovat.

Střelba v ostravské nemocnici

Střelec zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po sedmé hodině ranní. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zasáhl celkem devět lidí, šest jich zemřelo, tři jsou zranění. 

Tichý střelec se uvaří ve vlastní hlavě, do poslední chvíle není poznat, že vytáhne zbraň, říká psycholožka

Číst článek

Z místa činu střelec následně utekl a navštívil matku, které se svěřil a oznámil jí, že se zabije. Policie po něm během dne vyhlásila pátrání, které bylo úspěšné. Ještě před zásahem policie se ale muž střelil v Děhylově na Opavsku do hlavy. A svým zraněním po půlhodinové resuscitaci podlehl.

Pachatel střílel z české pistole ráže devět milimetrů. Podle policie neměl legálně drženou zbraň a měl trestní minulost, konkrétně tři záznamy za násilnou a drobnou majetkovou trestní činnost. U násilné činnosti šlo o drobnou potyčku. Oficiální motiv jeho činu zatím policie nezveřejnila.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii Česka. V únoru 2015 zastřelil muž v restauraci v Uherském Brodě osm lidí a pak sebe.

Střelba v ostravské nemocnici

 • 7:19

  Policie přijímá oznámení o střelbě ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

 • 7:24

  První policejní hlídka přijíždí na místo. Mezitím pachatel uniká z nemocnice, nasedá do auta a odjíždí.

 • 8:02

  Na veřejnost se dostávají první informace o útoku. „Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo. Policisté v tuto chvíli v nemocnici zasahují, bližší informace zatím nejsou k dispozici,“ napsala na twitter Česká televize - Události Ostrava.

  Zaměstnanci čekají před nemocnicí na povolení vrátit se zpět | Zdroj: ČTK, Autoři: Jaroslav Ožana

 • 8:38

  Ministr vnitra Jan Hamáček potvrdil, že se v nemocnici střílelo a že na místě zasahují policisté. „Střelba má několik obětí, došlo tam i ke zranění. Zasahuje letecká záchranná služba. Přesná čísla říct nemohu,“ uvedl.

 • 8:47

  Policie píše na svůj twitterový účet, že jsou na místě čtyři mrtví a dva těžce zranění. Veřejnost má zatím pouze kusé informace.

 • 8:56

  Do médií se dostává první popis podezřelého. Policie pátrá po muži v červené bundě, který měří asi 180 centimetrů.

 • 9:03

  Náměstek ministra zdravotnictví Zdeněk Prymula odlétá na místo neštěstí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je totiž momentálně v zahraničí.

 • 9:07

  Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) potvrzuje, že mrtvých je šest.

 • 9:13

  Policie posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice. Později odborníci dodávají, že jde o školy, nemocnice, letiště a podobná místa.

 • 9:17

  Policie zveřejňuje na twitteru fotografii krátkovlasého muže v červené bundě. „Žádáme veřejnost o pomoc při pátrání po pravděpodobném podezřelém,“ píší policisté.

  Podezřelý ze střelby v Ostravě | Zdroj: Policie ČR

 • 9:24

  Svůj program ruší i premiér Andrej Babiš (ANO). Místo plánované cesty do Estonska předseda vlády oznamuje, že vyráží na místo činu. Babiš upřesňuje, že střelec útočil zblízka na hlavu a krk.

 • 9:40

  Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým a děkuje všem zasahujícím složkám.

 • 9:44

  Policie doplňuje podrobnosti k fotografii muže. „Jedná se o důležitého svědka události, ale v tuto chvíli pracujeme s jinou verzí a pátráme po jiné osobě,“ píše na twitter.

 • 9:55

  Vojtěch oznamuje, že svolává krizový štáb. „Jsem v kontaktu s ředitelem nemocnice a situaci na dálku sleduji,“ dodává.

 • 10:05

  Nad Ostravou pátrají po pachateli dva monitorovací vrtulníky. Policie zveřejňuje, že zná jméno, popis auta a registrační značku podezřelého.

 • 10:05

  Ředitel krajské policie Tomáš Kužel potvrzuje, že muž střílel z krátké ruční zbraně.

 • 10:32

  Ředitel nemocnice Jiří Havrlant upřesňuje informace o obětech. „Při útoku zemřelo pět lidí, šestý zemřel při operaci na operačním sále. Sedmý je po operaci ve vážném stavu. A ještě operujeme osmého člověka,“ upřesňuje.

 • 10:39

  Investigativním reportérům Radiožurnálu se podařila zjistit totožnost podezřelého. Na sociálních sítích i v médiích se začíná šířit fotografie Ctirada V., kterou zveřejnili policisté. Ten mezitím zasahujícím jednotkám stále utíká.

 • 10:41

  Policie uvádí, že se jí u obce Děhylov na Opavsku podařilo vypátrat auto podezřelého. Na místě létá i vrtulník. Ještě před tím, než stihnou policisté zasáhnout, se muž střílí do hlavy. Šéf krajské policie Tomáš Kužel později upřesňuje, že v tuto chvíli Ctirad V. se zasahujícími policisty ještě komunikoval.

 • 10:50

  Vondrák potvrzuje, že střelec byl při zásahu ještě na živu.

 • 10:59

  Při převozu do nemocnice pachatel umírá. Veřejnosti to oznamuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 • 11:12

  Šéf policie ještě jednou upřesňuje informace o obětech. „Šest lidí je mrtvých. Dvě oběti jsou zraněny těžce a jeden lehce, ten je škrábnutý kulkou na krku,“ doplňuje Kužel.

 • 11:18

  Policie uvádí, že muž střílel z české zbraně ráže devět milimetrů. Zbraň držel nelegálně.

 • 11:49

  Ministr Hamáček i policejní prezident Jan Švejnar děkují zasahujícím policistům za práci.

 • 12:05

  Ředitel krajské policie Kužel při tiskovém briefingu před nemocnicí uvádí, že Ctirad V. měl několik záznamů v trestním rejstříku. „Měl tři záznamy, násilné nebo drobné majetkové trestné činy,“ dodává.

 • 12:09

  Premiér Babiš před odletem do Ostravy na tiskové konferenci říká veřejnosti, že během pátrání po muži spolupracovala s policisty i jeho matka.

  Před nemocnicí v Ostravě, kde útočník v úterý ráno zabil šest lidí, se začínají objevovat svíčky | Zdroj: ČTK, Autoři: Jaroslav Ožana

sot, Martin Knitl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme