Útok na číšníka: policie nejprve omylem zadržela Izraelce, do hotelu pro ně přišla zásahová jednotka

Při pátrání po útočnících, kteří koncem dubna v centru Prahy brutálně zbili číšníka, se policie dopustila chyby. Nejprve zatkla skupinu sedmi Izraelců. Do hotelu Astoria v centru Prahy si pro ně přišla zásahová jednotka, napsal v úterý server Aktuálně.cz, jemuž to potvrdili jeden ze zadržených Izraelců i mluvčí pražské policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté hledají skupinu mužů, kteří napadli číšníka | Foto: Policie ČR | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav," popsal serveru Aktuálně.cz jeden ze zadržených Izraelců Eli Gershzon.

Přeji jim co nejpřísnější trest, aby to byl odstrašující příklad pro další cizince, řekl napadený číšník

Číst článek

Policisté jim podle něj měli roztrhat oblečení a nařídili jim lehnout si na zem jen ve spodním prádle. „Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás,“ dodal Gershzon s tím, že jeden z jeho kamarádů byl při zásahu zraněn a musela ho odvést záchranka do nemocnice na ošetření.

Poté je podle Gershzona zásahová jednotka vyvedla z hotelu „jako teroristy“. „Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony. Bylo to ponižující a trapné,“ dodává Izraelec.

Špatný tip

Policisté do pokojů vtrhli na základě nesprávného tipu, jenž dostali při pátrání po lidech, kteří napadli číšníka Mirka v restauraci na pražské Národní třídě. Těch totiž bylo taky sedm. Skutečné pachatele pak zatkli běžní uniformovaní policisté na letišti.

Napadený číšník není v ohrožení života. Čekají ho ale náročné operace a dlouhá léčba, sdělila nemocnice

Číst článek

„Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli,“ vysvětlil serveru  mluvčí pražské policie Jan Daněk. K použití zásahové jednotky podle něj policie přistoupila, protože útočníci byli nebezpeční a uměli bojové sporty.

Policisté se podle Daňka zadrženým omluvili a poučili je, jakým způsobem mohou případně podat na jednání policie stížnost. Izraelci se na závěr s policisty i vyfotili, což připouští i Gershzon.

'Jediný hřích'

Skupina nyní hledá právníka, který by je zastupoval. Tvrdí, že zadržení bylo brutální. „Náš jediný hřích byl, že jsme byli sedmičlenná skupina jako ti násilníci na videu. Z nevinného výletu se stal traumatický zážitek, který nám zanechal hluboké šrámy na duši," vysvětlil Gershzon.

Soud dostal žádost o uvalení vazby na dva Nizozemce, kteří napadli číšníka. Rozhodovat bude ve čtvrtek

Číst článek

Incident se stal u obchodního centra Quadrio. Číšník skupinu sedmi mužů z Nizozemska ve věku 24 až 32 let upozornil na to, že na zahrádce restaurace nemohou popíjet vlastní alkohol. Útočníci ho povalili na zem, kde ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Poté, co zůstal bezvládně ležet na zemi, z místa utekli.

Policie útočníky zadržela na letišti. Dva Nizozemce vzápětí propustili, protože ze záběrů bylo patrné, že se snažili ostatní uklidňovat. Další tři podezřelé z výtržnictví potrestal soud ve zkráceném řízení podmínkou a na pět let je vyhostil ze země.

Zbývající dva Nizozemce poslal soud do vazby. Jsou podezřelí z trestného činu těžkého ublížení na zdraví, za který jim hrozí až 10 let vězení.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme