Půl hodiny se čekalo na posily, tvrdí svědek z letiště. 'Byli by zadrženi i bez oznámení,' říká policie

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří brutálně napadli číšníka. | Zdroj: Policie ČR

Pražská policie nabídla nové vysvětlení, jak našla cizince, kteří o víkendu napadli číšníka v centru Prahy. Podle mluvčího Jana Daňka dostala desítky oznámení a vše směřovalo k jejich zadržení. Očitý svědek pro server iROZHLAS.cz však tvrdí, že zatýkání na letišti bylo poněkud zdlouhavé a nic nenasvědčovalo tomu, že by policie měla vlastní informace o jejich pohybu.

Praha (Aktualizováno: 13:03 24. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zadržení, ve věku od 24 do 32 let, strávili noc v policejní cele. Kriminalistům předložili holandské doklady a během dne budou probíhat jejich výslechy za přítomnosti překladatele do holandštiny a jejich právních zástupců. Podle výsledků výslechů bude určen další postup,“ řekl Radiožurnálu Daněk.

Napadení číšníka: policie stíhá pět útočníků, dva chce poslat do vazby, hrozí jim 10 let

Číst článek

Ještě v pondělí večer policie tvrdila, že na skupinku mužů na pražském letišti upozornila žena. V úterý už mluvčí Daněk řekl Radiožurnálu, že přijali hned několik oznámení. Ale hlavně, že o jejich pohybu měli vlastní poznatky.

„Věděli jsme jejich totožnost od pondělí. Měli jsme poznatky o tom, kde v Praze bydleli, v jakém hotelu. Znali jsme tedy jejich totožnost a vše směřovalo k jejich zadržení," uvedl mluvčí a dodal:

„Nedokážu říci, zdali, kdyby nepřišlo oznámení, bychom je zadrželi, ale jelikož tam byl souběh několika faktorů, byli na kamerách bezpečnostního systému letiště, dovolím si tvrdit, že by byli zadrženi i bez toho oznámení.“

To je ale v rozporu se svědectvím, které serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnál poskytl muž, který na skupinku upozornil místní ochranku, když přijela na Letiště Václava Havla.

„Vystoupili z bílé dodávky, nejspíš to byla hotelová doprava. Poznal jsem je hned, a sice podle toho chlapíka ve žlutém tričku. Upozornil jsem ostrahu a ta kontaktovala státní policii. Nejprve přišli dva policisté z místní služebny. Jeden z nich měl před penzí. Vzali jim pasy, ale pak se půl hodiny nic nedělo. Až teprve poté přijely posily,“ popsal pro iROZHLAS.cz svědek zatýkání, jehož identitu redakce zná, ale z důvodů jeho bezpečnosti ji nebude zveřejňovat.

Kdo byl na místě první?

„Policejní hlídka si všimla podezřelých osob, po kterých bylo vyhlášeno pátrání. Na základě internetu a na základě informací ve sdělovacích prostředcích,“ uvedl pro Českou televizi komisař Miroslav Hyhlík.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla pro server iROZHLAS.cz ale jinou verzi. Tvrzení svědka, že na místo jako první dorazila hlídka dvou policistů, odmítla. My jsme obdrželi oznámení od svědků, kteří tyto osoby viděli na letišti a také od pracovníků bezpečnosti Letiště Praha. Naši hlídkující policisté s nimi do té doby nepřišli do kontaktu,“ sdělila.

Podle prodavačky z letiště si skupina mužů sedla v restauraci, dala si něco k pití a během chvíle přišli policisté.

„Bylo tam snad 10 nebo 15 policistů a postupně je během tak hodiny odvedli v poutech do aut,“ řekla Radiožurnálu Jana, jedna z prodavaček. I podle fotografií, které získal iROZHLAS.cz, trvalo nejméně 25 minut, než muže policisté začali odvádět. 

Jak vysvětluje policie hodinovou dobu zásahu v restauraci? Rendlová upřesnila, že bylo nutné ověřit identitu zadržených, což zabralo více minut. „Zákrok probíhal naprosto v klidu. Nedošlo k žádnému fyzickému napadání ani z jedné strany. Spolupracovali a byli překvapení,“ dodala.

Fotografie zachycují čas na hodinách na letišti. Zásah podle svědků trval až jednu hodinu. | Foto: irozhlas .cz

'Skvělá práce'

Mezitím policie začala sbírat pochvalné reakce. Jako „skvělou práci“ označil zatčení ministr vnitra Metnar, gratuloval i premiér v demisi Andrej Babiš.

Další konflikt v centru Prahy

Policie podle mluvčího dostala do pondělního zadržení více oznámení, včetně jednoho, který upozorňoval na páteční konflikt mužů v jednom z pražských klubů. 

„Přijali jsme oznámení také o tom, že k jednomu incidentu ze strany jednoho z těch mužů došlo už v pátek v Dlouhé ulici před klubem, kde došlo ke slovnímu konfliktu a poškozeného udeřili do obličeje, tak na tom také pracujeme,“ doplnil.

Václav Štefan, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme